Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W PILE czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 18706)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W PILE

📍 Piła | Zdawalność: 95,8%

SZKOŁA B (RSPO: 14597)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO

📍 Piła | Zdawalność: 98,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 97 48,8% 🏆 Me: 50% · σ: 20,1% · Mo: 45% 511 4 24 46,8% Me: 46,5% · σ: 19,2% · Mo: 23% 593 5
chemia poziom rozszerzony (M) 46 39,9% 🏆 Me: 42,5% · σ: 22,5% · Mo: 12% 521 3 16 34,8% Me: 25% · σ: 24,7% · Mo: 20% 663 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 46,4% Me: 53,5% · σ: 25,4% · Mo: -% 329 3 11 49,9% 🏆 Me: 45% · σ: 17,3% · Mo: 33% 278 2
geografia poziom rozszerzony (M) 54 50% Me: 50% · σ: 20,9% · Mo: 50% 610 2 6 66,3% 🏆 Me: 67% · σ: 19,0% · Mo: 67% 175 1
język angielski poziom podstawowy (M) 284 89,3% 🏆 Me: 95% · σ: 13,7% · Mo: 97% 583 2 65 88,2% Me: 93% · σ: 14,7% · Mo: 97% 689 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 237 80,1% Me: 85% · σ: 18,5% · Mo: 97% 498 3 56 80,3% 🏆 Me: 85% · σ: 15,4% · Mo: 90% 479 2
język angielski ustny (M) 284 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1602 5 65 95,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 150 2
język polski poziom podstawowy (M) 288 69,0% Me: 70% · σ: 14,7% · Mo: 75% 499 4 66 72,0% 🏆 Me: 73% · σ: 11,2% · Mo: 73% 269 1
język polski poziom rozszerzony (M) 129 50,8% Me: 51% · σ: 24,6% · Mo: 49% 651 3 17 81,3% 🏆 Me: 80% · σ: 15,7% · Mo: 100% 18 1
język polski ustny (M) 288 69,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1717 6 66 81,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 575 2
matematyka poziom podstawowy (M) 288 66,3% Me: 66% · σ: 19,8% · Mo: 60% 927 4 66 73,2% 🏆 Me: 76% · σ: 21,5% · Mo: 98% 542 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 63 51,9% Me: 52% · σ: 25,4% · Mo: 84% 281 3 32 59,8% 🏆 Me: 58% · σ: 15,0% · Mo: 70% 141 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 15 30,5% Me: 28% · σ: 18,7% · Mo: 16% 752 2 10 72,6% 🏆 Me: 75% · σ: 12,3% · Mo: 72% 75 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 95,8%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W PILE wypada lepiej w 3, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO w 10.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W PILE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO Różnica
wiedza o społeczeństwie 30,5% 72,6% 42,1 pkt proc.
język polski 50,8% 81,3% 30,5 pkt proc.
geografia 50% 66,3% 16,3 pkt proc.
język angielski 79,9% 95,4% 15,4 pkt proc.
język polski 69,7% 81,0% 11,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 42,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 15 osób w szkole A i 10 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.