Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy MONTESSORI SZKOŁA ŻYCIA NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FUNDACJI KRÓLOWEJ ŚW. JADWIGI W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 76,9%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 133 | 50,6% Me: 52% · σ: 20,4% · Mo: 53% | 460 | 1 | 8 | 36% Me: 33,5% · σ: 18,2% · Mo: -% | 987 | 3 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 11 | 40,5% Me: 45% · σ: 16,6% · Mo: -% | 802 | 5 | 7 | 53,3% Me: 60% · σ: 31,1% · Mo: -% | 443 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 215 | 79,8% Me: 88% · σ: 20,2% · Mo: 97% | 1447 | 4 | 25 | 84,3% Me: 88% · σ: 21,7% · Mo: 88% | 1022 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 159 | 70,9% Me: 75% · σ: 20,1% · Mo: 72% | 1249 | 5 | 18 | 73,3% Me: 80,5% · σ: 16,7% · Mo: 85% | 1026 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 215 | 89,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 538 | 3 | 25 | 82,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1337 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 218 | 66,0% Me: 67% · σ: 13,3% · Mo: 62% | 760 | 4 | 26 | 69,5% Me: 70% · σ: 13,4% · Mo: 70% | 461 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 30 | 45,7% Me: 47,5% · σ: 26,3% · Mo: 20% | 875 | 5 | 10 | 46,9% Me: 46% · σ: 29,7% · Mo: 46% | 816 | 4 |
| język polski ustny (M) | 218 | 72,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1365 | 5 | 26 | 65,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2181 | 7 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 218 | 61,0% Me: 60% · σ: 22,2% · Mo: 40% | 1221 | 3 | 26 | 50,6% Me: 52% · σ: 25,3% · Mo: 56% | 2083 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 59 | 28,5% Me: 26% · σ: 22,9% · Mo: 2% | 1026 | 2 | 7 | 16,3% Me: 10% · σ: 13,5% · Mo: 10% | 1605 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (94,5% vs 76,9%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 5, a MONTESSORI SZKOŁA ŻYCIA NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FUNDACJI KRÓLOWEJ ŚW. JADWIGI W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM w 5.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | MONTESSORI SZKOŁA ŻYCIA NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FUNDACJI KRÓLOWEJ ŚW. JADWIGI W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 50,6% | 36% | 14,6 pkt proc. |
| historia | 40,5% | 53,3% | 12,7 pkt proc. |
| matematyka | 28,5% | 16,3% | 12,2 pkt proc. |
| matematyka | 61,0% | 50,6% | 10,4 pkt proc. |
| język angielski | 89,9% | 82,2% | 7,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 17,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 133 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.