Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 vs TECHNIKUM NR 1 W PSZCZYNIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 18402)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1

📍 Pszczyna | Zdawalność: 98,0%

SZKOŁA B (RSPO: 75658)

TECHNIKUM NR 1 W PSZCZYNIE

📍 Pszczyna | Zdawalność: 84%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 148 84,3% 🏆 Me: 92% · σ: 16,8% · Mo: 95% 1029 2 51 71,8% Me: 80% · σ: 24,4% · Mo: 77% 2296 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 134 70,2% 🏆 Me: 77% · σ: 19,2% · Mo: 83% 1323 2 42 52,5% Me: 47,5% · σ: 25,0% · Mo: 40% 3146 5
język angielski ustny (M) 148 85,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 974 2 50 67,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3186 4
język polski poziom podstawowy (M) 149 65,0% 🏆 Me: 65% · σ: 13,4% · Mo: 72% 853 2 51 49,1% Me: 50% · σ: 12,1% · Mo: 42% 2834 5
język polski ustny (M) 149 70,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1600 2 50 46,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4144 6
matematyka poziom podstawowy (M) 149 68,1% 🏆 Me: 68% · σ: 19,5% · Mo: 66% 826 2 51 48,2% Me: 44% · σ: 18,7% · Mo: 40% 2309 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 46 33,5% 🏆 Me: 29% · σ: 23,5% · Mo: 22% 847 2 15 5,9% Me: 2% · σ: 7,4% · Mo: 2% 2211 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (98,0% vs 84%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 1 W PSZCZYNIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 TECHNIKUM NR 1 W PSZCZYNIE Różnica
matematyka 33,5% 5,9% 27,6 pkt proc.
język polski 70,6% 46,7% 23,9 pkt proc.
matematyka 68,1% 48,2% 19,9 pkt proc.
język angielski 85,6% 67,6% 17,9 pkt proc.
język angielski 70,2% 52,5% 17,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 14,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 46 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.