Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 i IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 18402)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1

📍 Pszczyna | Zdawalność: 98,0%

SZKOŁA B (RSPO: 104142)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE

📍 Pszczyna | Zdawalność: 80%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 38 31,8% 🏆 Me: 27% · σ: 17,3% · Mo: 20% 1158 2 36 21,2% Me: 18% · σ: 10,8% · Mo: 12% 1753 3
geografia poziom rozszerzony (M) 57 44,8% 🏆 Me: 45% · σ: 13,9% · Mo: 33% 816 2 37 23,3% Me: 22% · σ: 12,9% · Mo: 18% 2420 3
język angielski poziom podstawowy (M) 148 84,3% 🏆 Me: 92% · σ: 16,8% · Mo: 95% 1029 2 106 64,8% Me: 68,5% · σ: 25,1% · Mo: 77% 3058 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 134 70,2% 🏆 Me: 77% · σ: 19,2% · Mo: 83% 1323 2 68 56,6% Me: 59,5% · σ: 25,8% · Mo: 13% 2722 3
język angielski ustny (M) 148 85,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 974 2 105 63,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3606 5
język polski poziom podstawowy (M) 149 65,0% 🏆 Me: 65% · σ: 13,4% · Mo: 72% 853 2 106 63,7% Me: 65% · σ: 15,2% · Mo: 65% 985 3
język polski poziom rozszerzony (M) 29 48,3% 🏆 Me: 49% · σ: 14,7% · Mo: 43% 758 2 34 32,3% Me: 37% · σ: 22,3% · Mo: 0% 1451 3
język polski ustny (M) 149 70,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1600 2 106 57,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3206 3
matematyka poziom podstawowy (M) 149 68,1% 🏆 Me: 68% · σ: 19,5% · Mo: 66% 826 2 106 42,2% Me: 41% · σ: 18,7% · Mo: 24% 2967 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (98,0% vs 80%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 wypada lepiej w 9, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE Różnica
matematyka 68,1% 42,2% 25,9 pkt proc.
język angielski 85,6% 63,8% 21,8 pkt proc.
geografia 44,8% 23,3% 21,5 pkt proc.
język angielski 84,3% 64,8% 19,5 pkt proc.
język polski 48,3% 32,3% 16,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 18,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 149 osób w szkole A i 106 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.