Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 czy TECHNIKUM NR2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 18277)

TECHNIKUM NR 1

📍 Pułtusk | Zdawalność: 89,5%

SZKOŁA B (RSPO: 22972)

TECHNIKUM NR2

📍 Pułtusk | Zdawalność: 68,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 57 74,5% 🏆 Me: 83% · σ: 21,2% · Mo: 95% 1992 4 40 63% Me: 63% · σ: 27,0% · Mo: 100% 3245 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 46 55,9% 🏆 Me: 59% · σ: 26,7% · Mo: 73% 2796 4 36 39,6% Me: 22,5% · σ: 29,1% · Mo: 13% 3914 5
język angielski ustny (M) 57 73,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2379 3 40 69,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2925 4
język polski poziom podstawowy (M) 57 48% 🏆 Me: 48% · σ: 16,6% · Mo: 50% 2975 4 41 45,8% Me: 45% · σ: 15,6% · Mo: 38% 3264 5
język polski ustny (M) 57 80,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 583 3 41 63,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2409 5
matematyka poziom podstawowy (M) 57 48,8% 🏆 Me: 46% · σ: 18,0% · Mo: 44% 2255 3 41 37,3% Me: 36% · σ: 18,8% · Mo: 20% 3432 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (89,5% vs 68,3%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM NR2 w 0.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 TECHNIKUM NR2 Różnica
język polski 80,9% 63,9% 17,0 pkt proc.
język angielski 55,9% 39,6% 16,3 pkt proc.
matematyka 48,8% 37,3% 11,5 pkt proc.
język angielski 74,5% 63% 11,5 pkt proc.
język angielski 73,8% 69,6% 4,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: geografia poziom rozszerzony (M), historia poziom rozszerzony (M), matematyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 21,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 57 osób w szkole A i 41 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.