Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ W NOWYM TARGU czy NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "PODHALE" NOWY TARG? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Nowy Targ | Zdawalność: 98,1%
📍 Nowy Targ | Zdawalność: 64,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 34 | 45,9% Me: 47,5% · σ: 17,5% · Mo: 53% | 756 | 3 | 21 | 31,7% Me: 25% · σ: 18,0% · Mo: 25% | 1608 | 5 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 162 | 90,4% Me: 93% · σ: 9,4% · Mo: 98% | 495 | 2 | 34 | 62,3% Me: 68% · σ: 21,2% · Mo: 75% | 3327 | 6 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 144 | 75,9% Me: 80% · σ: 16,8% · Mo: 92% | 794 | 2 | 25 | 42,3% Me: 42% · σ: 20,9% · Mo: 18% | 3831 | 8 |
| język angielski ustny (M) | 162 | 84,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1089 | 1 | 34 | 67% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3244 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 162 | 65,2% Me: 65% · σ: 14,9% · Mo: 53% | 823 | 2 | 34 | 42,9% Me: 45% · σ: 11,6% · Mo: 45% | 3582 | 7 |
| język polski ustny (M) | 162 | 74,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1130 | 3 | 34 | 61,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2777 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 162 | 71,2% Me: 72% · σ: 17,0% · Mo: 72% | 656 | 2 | 34 | 43,4% Me: 41% · σ: 21,5% · Mo: 24% | 2829 | 7 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 46 | 35,3% Me: 34% · σ: 21,0% · Mo: 32% | 774 | 2 | 5 | 4% Me: 4% · σ: 2,8% · Mo: -% | 2298 | 6 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ W NOWYM TARGU ma wyższą zdawalność ogólną (98,1% vs 64,7%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ W NOWYM TARGU wypada lepiej w 8, a NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "PODHALE" NOWY TARG w 0.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ W NOWYM TARGU | NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO "PODHALE" NOWY TARG | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 75,9% | 42,3% | 33,6 pkt proc. |
| matematyka | 35,3% | 4% | 31,3 pkt proc. |
| język angielski | 90,4% | 62,3% | 28,1 pkt proc. |
| matematyka | 71,2% | 43,4% | 27,8 pkt proc. |
| język polski | 65,2% | 42,9% | 22,3 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 33,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 144 osób w szkole A i 25 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.