Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU vs TECHNIKUM NR 5 W JAROSŁAWIU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 18065)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU

📍 Jarosław | Zdawalność: 96,3%

SZKOŁA B (RSPO: 18235)

TECHNIKUM NR 5 W JAROSŁAWIU

📍 Jarosław | Zdawalność: 70%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 39 48,3% 🏆 Me: 52% · σ: 20,7% · Mo: 67% 526 2 20 17,6% Me: 13,5% · σ: 9,9% · Mo: 12% 2009 6
chemia poziom rozszerzony (M) 19 39,2% 🏆 Me: 40% · σ: 19,8% · Mo: 47% 542 1 7 5,4% Me: 5% · σ: 3,5% · Mo: 3% 1253 3
geografia poziom rozszerzony (M) 38 32,1% 🏆 Me: 29% · σ: 12,5% · Mo: 23% 1577 3 22 15,6% Me: 13% · σ: 9,5% · Mo: 13% 2893 9
język angielski poziom podstawowy (M) 190 84,9% 🏆 Me: 92% · σ: 16,5% · Mo: 93% 953 3 140 60,0% Me: 60% · σ: 27,7% · Mo: 95% 3514 12
język angielski poziom rozszerzony (M) 172 74,0% 🏆 Me: 82% · σ: 20,9% · Mo: 93% 968 4 95 52,2% Me: 52% · σ: 26,4% · Mo: 10% 3171 10
język angielski ustny (M) 190 91,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 404 3 140 73,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2486 11
język polski poziom podstawowy (M) 190 70,6% 🏆 Me: 70% · σ: 12,8% · Mo: 75% 377 1 140 52,8% Me: 53% · σ: 13,0% · Mo: 48% 2342 13
język polski poziom rozszerzony (M) 46 61,3% 🏆 Me: 66% · σ: 24,2% · Mo: 66% 302 1 8 21,1% Me: 21,5% · σ: 16,8% · Mo: 0% 1848 8
język polski ustny (M) 190 82,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 441 3 140 67,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2017 15
matematyka poziom podstawowy (M) 190 67,1% 🏆 Me: 68% · σ: 21,9% · Mo: 94% 877 2 140 40,8% Me: 40% · σ: 20,6% · Mo: 40% 3093 13
matematyka poziom rozszerzony (M) 98 30,0% 🏆 Me: 27% · σ: 22,0% · Mo: 0% 969 4 19 17,2% Me: 10% · σ: 16,4% · Mo: 6% 1535 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU ma wyższą zdawalność ogólną (96,3% vs 70%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM NR 5 W JAROSŁAWIU w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU TECHNIKUM NR 5 W JAROSŁAWIU Różnica
język polski 61,3% 21,1% 40,2 pkt proc.
chemia 39,2% 5,4% 33,8 pkt proc.
biologia 48,3% 17,6% 30,7 pkt proc.
matematyka 67,1% 40,8% 26,3 pkt proc.
język angielski 84,9% 60,0% 24,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 26,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 40,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 46 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.