Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU czy TECHNIKUM NR 2 IM. STEFANA BANACHA W JAROSŁAWIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 18065)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU

📍 Jarosław | Zdawalność: 96,3%

SZKOŁA B (RSPO: 18143)

TECHNIKUM NR 2 IM. STEFANA BANACHA W JAROSŁAWIU

📍 Jarosław | Zdawalność: 90,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 17 31% 🏆 Me: 33% · σ: 18,3% · Mo: 40% 571 2 27 16,4% Me: 10% · σ: 14,0% · Mo: 10% 752 3
geografia poziom rozszerzony (M) 38 32,1% Me: 29% · σ: 12,5% · Mo: 23% 1577 3 19 35,9% 🏆 Me: 33% · σ: 16,5% · Mo: 18% 1281 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 7 29,1% Me: 26% · σ: 20,6% · Mo: -% 407 2 7 32,9% 🏆 Me: 38% · σ: 15,8% · Mo: -% 354 1
język angielski poziom podstawowy (M) 190 84,9% 🏆 Me: 92% · σ: 16,5% · Mo: 93% 953 3 110 69,7% Me: 78% · σ: 25,4% · Mo: 97% 2533 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 172 74,0% 🏆 Me: 82% · σ: 20,9% · Mo: 93% 968 4 72 61,7% Me: 68% · σ: 24,9% · Mo: 68% 2191 5
język angielski ustny (M) 190 91,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 404 3 109 83,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1180 5
język polski poziom podstawowy (M) 190 70,6% 🏆 Me: 70% · σ: 12,8% · Mo: 75% 377 1 109 55,8% Me: 55% · σ: 15,9% · Mo: 63% 1938 11
język polski ustny (M) 190 82,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 441 3 109 69,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1776 12
matematyka poziom podstawowy (M) 190 67,1% 🏆 Me: 68% · σ: 21,9% · Mo: 94% 877 2 109 62,1% Me: 64% · σ: 20,4% · Mo: 90% 1165 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 98 30,0% 🏆 Me: 27% · σ: 22,0% · Mo: 0% 969 4 43 16,9% Me: 12% · σ: 16,3% · Mo: 6% 1552 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU ma wyższą zdawalność ogólną (96,3% vs 90,8%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 2 IM. STEFANA BANACHA W JAROSŁAWIU w 2.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU TECHNIKUM NR 2 IM. STEFANA BANACHA W JAROSŁAWIU Różnica
język angielski 84,9% 69,7% 15,3 pkt proc.
język polski 70,6% 55,8% 14,8 pkt proc.
fizyka 31% 16,4% 14,6 pkt proc.
język polski 82,8% 69,3% 13,5 pkt proc.
matematyka 30,0% 16,9% 13,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 15,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 190 osób w szkole A i 110 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.