Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W JAROSŁAWIU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 18065)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU

📍 Jarosław | Zdawalność: 96,3%

SZKOŁA B (RSPO: 15838)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W JAROSŁAWIU

📍 Jarosław | Zdawalność: 97,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 39 48,3% Me: 52% · σ: 20,7% · Mo: 67% 526 2 92 50,7% 🏆 Me: 52% · σ: 19,1% · Mo: 30% 458 1
chemia poziom rozszerzony (M) 19 39,2% 🏆 Me: 40% · σ: 19,8% · Mo: 47% 542 1 44 36,9% Me: 32,5% · σ: 24,9% · Mo: 10% 604 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 17 31% Me: 33% · σ: 18,3% · Mo: 40% 571 2 8 58,5% 🏆 Me: 67% · σ: 21,2% · Mo: -% 152 1
geografia poziom rozszerzony (M) 38 32,1% Me: 29% · σ: 12,5% · Mo: 23% 1577 3 54 45,9% 🏆 Me: 42% · σ: 19,7% · Mo: 37% 752 1
historia poziom rozszerzony (M) 14 65,8% 🏆 Me: 69% · σ: 23,0% · Mo: 65% 152 1 22 52,5% Me: 52% · σ: 23,9% · Mo: 30% 466 2
język angielski poziom podstawowy (M) 190 84,9% Me: 92% · σ: 16,5% · Mo: 93% 953 3 245 86,2% 🏆 Me: 92% · σ: 14,8% · Mo: 97% 861 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 172 74,0% Me: 82% · σ: 20,9% · Mo: 93% 968 4 193 76,0% 🏆 Me: 82% · σ: 19,1% · Mo: 93% 789 2
język angielski ustny (M) 190 91,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 404 3 245 86,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 875 4
język polski poziom podstawowy (M) 190 70,6% 🏆 Me: 70% · σ: 12,8% · Mo: 75% 377 1 245 68,5% Me: 70% · σ: 13,0% · Mo: 75% 541 2
język polski poziom rozszerzony (M) 46 61,3% 🏆 Me: 66% · σ: 24,2% · Mo: 66% 302 1 57 47,4% Me: 51% · σ: 24,7% · Mo: 3% 791 4
język polski ustny (M) 190 82,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 441 3 245 87,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 171 2
matematyka poziom podstawowy (M) 190 67,1% 🏆 Me: 68% · σ: 21,9% · Mo: 94% 877 2 245 66,4% Me: 68% · σ: 23,2% · Mo: 100% 917 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 98 30,0% Me: 27% · σ: 22,0% · Mo: 0% 969 4 84 44,7% 🏆 Me: 50% · σ: 22,8% · Mo: 30% 478 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 8 52,2% 🏆 Me: 55% · σ: 21,9% · Mo: -% 338 1 16 39,5% Me: 42% · σ: 23,4% · Mo: 18% 570 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W JAROSŁAWIU ma wyższą zdawalność ogólną (97,6% vs 96,3%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU wypada lepiej w 7, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W JAROSŁAWIU w 7.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROSŁAWIU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W JAROSŁAWIU Różnica
fizyka 31% 58,5% 27,5 pkt proc.
matematyka 30,0% 44,7% 14,7 pkt proc.
geografia 32,1% 45,9% 13,9 pkt proc.
język polski 61,3% 47,4% 13,8 pkt proc.
historia 65,8% 52,5% 13,3 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: informatyka poziom rozszerzony (M), język hiszpański poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 27,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.