Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 4 IM. TADEUSZA TERTILA W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH W TARNOWIE czy TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM.IGNACEGO MOŚCICKIEGO W TARNOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Tarnów | Zdawalność: 93,0%
📍 Tarnów | Zdawalność: 94,1%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 17 | 35,7% Me: 38% · σ: 13,4% · Mo: 38% | 1293 | 10 | 8 | 34,1% Me: 31% · σ: 19,3% · Mo: 30% | 1408 | 11 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 158 | 81,6% Me: 88% · σ: 19,2% · Mo: 97% | 1279 | 10 | 100 | 77,7% Me: 84% · σ: 19,5% · Mo: 95% | 1653 | 12 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 133 | 69,2% Me: 78% · σ: 23,9% · Mo: 95% | 1429 | 9 | 62 | 63,7% Me: 69,5% · σ: 23,8% · Mo: 43% | 1973 | 17 |
| język angielski ustny (M) | 157 | 75,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2152 | 13 | 100 | 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1819 | 9 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 157 | 59,9% Me: 60% · σ: 16,1% · Mo: 60% | 1394 | 14 | 101 | 58,5% Me: 60% · σ: 14,7% · Mo: 65% | 1580 | 15 |
| język polski ustny (M) | 157 | 66,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2044 | 17 | 101 | 64,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2371 | 20 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 157 | 64,9% Me: 68% · σ: 23,4% · Mo: 76% | 1009 | 6 | 101 | 65,3% Me: 66% · σ: 21,1% · Mo: 66% | 984 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 87 | 24,8% Me: 16% · σ: 25,7% · Mo: 0% | 1165 | 6 | 29 | 36% Me: 28% · σ: 25,4% · Mo: 10% | 752 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM.IGNACEGO MOŚCICKIEGO W TARNOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (94,1% vs 93,0%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 4 IM. TADEUSZA TERTILA W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH W TARNOWIE wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM.IGNACEGO MOŚCICKIEGO W TARNOWIE w 3.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 4 IM. TADEUSZA TERTILA W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH W TARNOWIE | TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM.IGNACEGO MOŚCICKIEGO W TARNOWIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 24,8% | 36% | 11,2 pkt proc. |
| język angielski | 69,2% | 63,7% | 5,5 pkt proc. |
| język angielski | 81,6% | 77,7% | 3,9 pkt proc. |
| język polski | 66,9% | 64,2% | 2,7 pkt proc. |
| język angielski | 75,7% | 78,2% | 2,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 11,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 87 osób w szkole A i 29 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.