Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ARTURA GROTTGERA W TARNOWIE czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Tarnów | Zdawalność: 89,1%
📍 Tarnów | Zdawalność: 99,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| historia sztuki poziom rozszerzony (M) | 30 | 57,0% Me: 56,5% · σ: 23,2% · Mo: 38% | 52 | 2 | 8 | 46,4% Me: 45% · σ: 14,4% · Mo: 35% | 106 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 46 | 86,9% Me: 93% · σ: 17,9% · Mo: 97% | 804 | 6 | 298 | 91,1% Me: 95% · σ: 11,2% · Mo: 97% | 427 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 39 | 77,9% Me: 82% · σ: 16,2% · Mo: 82% | 666 | 5 | 259 | 82,4% Me: 90% · σ: 16,6% · Mo: 97% | 358 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 46 | 81,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1385 | 8 | 298 | 92,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 301 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 46 | 70,2% Me: 71% · σ: 15,0% · Mo: 60% | 412 | 8 | 300 | 77,6% Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 80% | 62 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 13 | 39,3% Me: 34% · σ: 32,3% · Mo: 0% | 1154 | 8 | 76 | 43,2% Me: 41,5% · σ: 25,7% · Mo: 0% | 976 | 7 |
| język polski ustny (M) | 46 | 71,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1490 | 15 | 300 | 81,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 572 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 46 | 49,9% Me: 51% · σ: 20,7% · Mo: 36% | 2154 | 14 | 300 | 80,8% Me: 86% · σ: 18,9% · Mo: 100% | 249 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,7% vs 89,1%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ARTURA GROTTGERA W TARNOWIE wypada lepiej w 1, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE w 7.
| Przedmiot | PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ARTURA GROTTGERA W TARNOWIE | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 49,9% | 80,8% | 30,8 pkt proc. |
| język angielski | 81,7% | 92,8% | 11,1 pkt proc. |
| historia sztuki | 57,0% | 46,4% | 10,7 pkt proc. |
| język polski | 71,5% | 81,1% | 9,6 pkt proc. |
| język polski | 70,2% | 77,6% | 7,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 10,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 30,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 46 osób w szkole A i 300 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.