Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE czy NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W WEJHEROWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 17862)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE

📍 Wejherowo | Zdawalność: 98,4%

SZKOŁA B (RSPO: 42218)

NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W WEJHEROWIE

📍 Wejherowo | Zdawalność: 20,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 79 28,4% 🏆 Me: 25% · σ: 13,8% · Mo: 17% 1896 3 15 22% Me: 22% · σ: 9,5% · Mo: 18% 2517 5
język angielski poziom podstawowy (M) 243 80,5% 🏆 Me: 88% · σ: 18,7% · Mo: 95% 1393 3 72 53,6% Me: 53% · σ: 30,0% · Mo: 53% 3978 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 201 67,1% 🏆 Me: 72% · σ: 22,6% · Mo: 92% 1629 4 40 53,0% Me: 55% · σ: 25,7% · Mo: 85% 3100 7
język angielski ustny (M) 243 75,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2124 3 71 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2934 4
język polski poziom podstawowy (M) 244 60,0% 🏆 Me: 60% · σ: 13,6% · Mo: 57% 1386 2 72 29,7% Me: 28% · σ: 17,6% · Mo: 10% 4342 8
język polski poziom rozszerzony (M) 65 32,9% 🏆 Me: 37% · σ: 20,4% · Mo: 3% 1422 2 6 0% Me: 0% · σ: 0% · Mo: 0% 2325 3
język polski ustny (M) 244 71,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1464 2 71 59,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2953 6
matematyka poziom podstawowy (M) 244 60,4% 🏆 Me: 58% · σ: 17,7% · Mo: 66% 1255 3 71 22,3% Me: 20% · σ: 13,5% · Mo: 18% 4301 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 50 23,8% 🏆 Me: 17% · σ: 18,5% · Mo: 10% 1207 3 9 6,4% Me: 0% · σ: 17,5% · Mo: 0% 2181 5
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 22 29,9% 🏆 Me: 27% · σ: 16,0% · Mo: 16% 762 1 10 7,6% Me: 6% · σ: 3,2% · Mo: 6% 1019 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 20,3%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE wypada lepiej w 10, a NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W WEJHEROWIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W WEJHEROWIE Różnica
matematyka 60,4% 22,3% 38,1 pkt proc.
język polski 32,9% 0% 32,9 pkt proc.
język polski 60,0% 29,7% 30,3 pkt proc.
język angielski 80,5% 53,6% 26,9 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 29,9% 7,6% 22,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 78,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 38,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 244 osób w szkole A i 71 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.