Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE czy TECHNIKUM NR 1 IM. BOHATERSKIEJ ZAŁOGI ORP "ORZEŁ" W WEJHEROWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 17862)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE

📍 Wejherowo | Zdawalność: 98,4%

SZKOŁA B (RSPO: 12739)

TECHNIKUM NR 1 IM. BOHATERSKIEJ ZAŁOGI ORP "ORZEŁ" W WEJHEROWIE

📍 Wejherowo | Zdawalność: 96,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 42 34,4% Me: 31% · σ: 16,2% · Mo: 17% 1058 3 5 36% 🏆 Me: 20% · σ: 29,4% · Mo: -% 987 2
geografia poziom rozszerzony (M) 79 28,4% Me: 25% · σ: 13,8% · Mo: 17% 1896 3 16 40% 🏆 Me: 38,5% · σ: 20,0% · Mo: 23% 1038 2
język angielski poziom podstawowy (M) 243 80,5% Me: 88% · σ: 18,7% · Mo: 95% 1393 3 114 82,0% 🏆 Me: 88% · σ: 18,0% · Mo: 95% 1245 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 201 67,1% Me: 72% · σ: 22,6% · Mo: 92% 1629 4 92 71,6% 🏆 Me: 79% · σ: 24,0% · Mo: 93% 1182 2
język angielski ustny (M) 243 75,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2124 3 114 78,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1817 2
język polski poziom podstawowy (M) 244 60,0% 🏆 Me: 60% · σ: 13,6% · Mo: 57% 1386 2 114 59,4% Me: 60% · σ: 15,0% · Mo: 63% 1462 3
język polski ustny (M) 244 71,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1464 2 114 71,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1488 3
matematyka poziom podstawowy (M) 244 60,4% Me: 58% · σ: 17,7% · Mo: 66% 1255 3 114 72,2% 🏆 Me: 74% · σ: 18,0% · Mo: 82% 594 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 50 23,8% Me: 17% · σ: 18,5% · Mo: 10% 1207 3 59 25,7% 🏆 Me: 22% · σ: 22,6% · Mo: 0% 1128 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 96,5%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE wypada lepiej w 2, a TECHNIKUM NR 1 IM. BOHATERSKIEJ ZAŁOGI ORP "ORZEŁ" W WEJHEROWIE w 7.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WEJHEROWIE TECHNIKUM NR 1 IM. BOHATERSKIEJ ZAŁOGI ORP "ORZEŁ" W WEJHEROWIE Różnica
matematyka 60,4% 72,2% 11,8 pkt proc.
geografia 28,4% 40% 11,6 pkt proc.
język angielski 67,1% 71,6% 4,5 pkt proc.
język angielski 75,9% 78,2% 2,3 pkt proc.
matematyka 23,8% 25,7% 1,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 11,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 244 osób w szkole A i 114 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.