Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA i II SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TONIEGO HALIKA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Ostrołęka | Zdawalność: 99,5%
📍 Ostrołęka | Zdawalność: 80,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 96 | 51,8% Me: 50% · σ: 22,5% · Mo: 42% | 418 | 2 | 5 | 53,8% Me: 50% · σ: 14,2% · Mo: -% | 352 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 44 | 50,3% Me: 47% · σ: 22,5% · Mo: 40% | 597 | 3 | 24 | 38,5% Me: 37,5% · σ: 26,4% · Mo: 10% | 1125 | 7 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 218 | 88,0% Me: 93% · σ: 14,0% · Mo: 98% | 703 | 2 | 42 | 74,1% Me: 79% · σ: 21,1% · Mo: 93% | 2033 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 180 | 76,8% Me: 83% · σ: 19,2% · Mo: 93% | 734 | 3 | 10 | 63,9% Me: 68,5% · σ: 19,5% · Mo: -% | 1956 | 6 |
| język angielski ustny (M) | 218 | 92,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 346 | 1 | 42 | 55,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4133 | 11 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 222 | 72,5% Me: 73% · σ: 13,1% · Mo: 77% | 239 | 1 | 42 | 50,2% Me: 60% · σ: 25,5% · Mo: 78% | 2682 | 7 |
| język polski ustny (M) | 222 | 88,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 147 | 1 | 42 | 42,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4337 | 12 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 222 | 71,6% Me: 74% · σ: 20,9% · Mo: 100% | 634 | 2 | 42 | 65,9% Me: 77% · σ: 26,3% · Mo: 90% | 954 | 3 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 8 | 73,8% Me: 83% · σ: 20,8% · Mo: 84% | 64 | 1 | 14 | 56,6% Me: 64% · σ: 30,1% · Mo: 10% | 281 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 80,5%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA wypada lepiej w 8, a II SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TONIEGO HALIKA w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA | II SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TONIEGO HALIKA | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 88,3% | 42,8% | 45,4 pkt proc. |
| język angielski | 92,2% | 55,7% | 36,5 pkt proc. |
| język polski | 72,5% | 50,2% | 22,4 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 73,8% | 56,6% | 17,2 pkt proc. |
| język angielski | 88,0% | 74,1% | 13,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 19,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 45,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 222 osób w szkole A i 42 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.