Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. UNII EUROPEJSKIEJ W OSTROŁĘCE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 17553)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 99,5%

SZKOŁA B (RSPO: 39044)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. UNII EUROPEJSKIEJ W OSTROŁĘCE

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 97,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 96 51,8% 🏆 Me: 50% · σ: 22,5% · Mo: 42% 418 2 133 38,6% Me: 33% · σ: 19,6% · Mo: 23% 883 6
chemia poziom rozszerzony (M) 46 57,8% 🏆 Me: 61% · σ: 25,5% · Mo: 62% 148 1 30 36,8% Me: 28% · σ: 24,6% · Mo: 12% 609 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 32 46,5% Me: 51% · σ: 25,9% · Mo: 10% 326 3 22 56,9% 🏆 Me: 63% · σ: 22,6% · Mo: 63% 173 1
geografia poziom rozszerzony (M) 44 50,3% 🏆 Me: 47% · σ: 22,5% · Mo: 40% 597 3 103 40,1% Me: 37% · σ: 19,4% · Mo: 23% 1033 6
historia poziom rozszerzony (M) 24 57,4% 🏆 Me: 52,5% · σ: 21,2% · Mo: 43% 337 2 11 49,8% Me: 47% · σ: 21,3% · Mo: 47% 535 3
język angielski poziom podstawowy (M) 218 88,0% 🏆 Me: 93% · σ: 14,0% · Mo: 98% 703 2 293 79,4% Me: 83% · σ: 18,0% · Mo: 97% 1487 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 180 76,8% 🏆 Me: 83% · σ: 19,2% · Mo: 93% 734 3 236 68,5% Me: 72% · σ: 22,7% · Mo: 95% 1499 4
język angielski ustny (M) 218 92,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 346 1 293 85,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1008 3
język polski poziom podstawowy (M) 222 72,5% 🏆 Me: 73% · σ: 13,1% · Mo: 77% 239 1 295 68,7% Me: 70% · σ: 13,4% · Mo: 75% 523 3
język polski poziom rozszerzony (M) 74 54,6% 🏆 Me: 55,5% · σ: 20,0% · Mo: 40% 506 1 98 37,7% Me: 34% · σ: 26,7% · Mo: 0% 1228 5
język polski ustny (M) 222 88,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 147 1 295 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 798 3
matematyka poziom podstawowy (M) 222 71,6% 🏆 Me: 74% · σ: 20,9% · Mo: 100% 634 2 295 59,7% Me: 60% · σ: 19,9% · Mo: 62% 1310 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 91 44,1% 🏆 Me: 44% · σ: 25,6% · Mo: 82% 499 1 79 29,5% Me: 22% · σ: 25,7% · Mo: 0% 988 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 8 73,8% 🏆 Me: 83% · σ: 20,8% · Mo: 84% 64 1 12 31,8% Me: 31% · σ: 19,5% · Mo: 6% 725 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 97,3%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA wypada lepiej w 13, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. UNII EUROPEJSKIEJ W OSTROŁĘCE w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. UNII EUROPEJSKIEJ W OSTROŁĘCE Różnica
wiedza o społeczeństwie 73,8% 31,8% 41,9 pkt proc.
chemia 57,8% 36,8% 21,0 pkt proc.
język polski 54,6% 37,7% 16,8 pkt proc.
matematyka 44,1% 29,5% 14,5 pkt proc.
biologia 51,8% 38,6% 13,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język rosyjski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 41,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 12 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.