Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 IM. HUTNIKÓW OSTROWIECKICH czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 17445)

TECHNIKUM NR 3 IM. HUTNIKÓW OSTROWIECKICH

📍 Ostrowiec Świętokrzyski | Zdawalność: 92,6%

SZKOŁA B (RSPO: 11427)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

📍 Ostrowiec Świętokrzyski | Zdawalność: 98,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 10 34,6% 🏆 Me: 12,5% · σ: 36,5% · Mo: 3% 516 2 5 34,2% Me: 38% · σ: 26,2% · Mo: -% 527 3
geografia poziom rozszerzony (M) 42 28,5% Me: 24% · σ: 14,0% · Mo: 20% 1880 6 33 46,3% 🏆 Me: 48% · σ: 20,9% · Mo: 25% 737 3
język angielski poziom podstawowy (M) 95 79,3% Me: 90% · σ: 23,0% · Mo: 97% 1493 6 168 83,6% 🏆 Me: 91% · σ: 18,4% · Mo: 97% 1085 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 71 75,6% 🏆 Me: 82% · σ: 20,3% · Mo: 80% 817 4 136 75,2% Me: 82% · σ: 21,0% · Mo: 92% 864 5
język angielski ustny (M) 95 79,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1690 5 168 88,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 641 3
język polski poziom podstawowy (M) 95 52,9% Me: 52% · σ: 19,2% · Mo: 40% 2326 6 168 56,7% 🏆 Me: 57,5% · σ: 15,8% · Mo: 53% 1841 5
język polski ustny (M) 95 66,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2149 7 168 84,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 337 3
matematyka poziom podstawowy (M) 95 60,9% Me: 62% · σ: 20,6% · Mo: 68% 1224 5 168 65,2% 🏆 Me: 64% · σ: 18,0% · Mo: 60% 993 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 51 17,6% Me: 12% · σ: 16,8% · Mo: 0% 1511 4 36 34,8% 🏆 Me: 36% · σ: 21,4% · Mo: 38% 793 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 92,6%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 IM. HUTNIKÓW OSTROWIECKICH wypada lepiej w 2, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM w 7.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 3 IM. HUTNIKÓW OSTROWIECKICH LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM Różnica
język polski 66,1% 84,7% 18,6 pkt proc.
geografia 28,5% 46,3% 17,8 pkt proc.
matematyka 17,6% 34,8% 17,2 pkt proc.
język angielski 79,3% 88,7% 9,4 pkt proc.
język angielski 79,3% 83,6% 4,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 6,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 18,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 95 osób w szkole A i 168 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.