Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C. K. NORWIDA i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 17092)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C. K. NORWIDA

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 99,6%

SZKOŁA B (RSPO: 17553)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 99,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 79 49,0% Me: 52% · σ: 20,8% · Mo: 57% 501 5 96 51,8% 🏆 Me: 50% · σ: 22,5% · Mo: 42% 418 2
chemia poziom rozszerzony (M) 47 43,6% Me: 45% · σ: 21,2% · Mo: 45% 414 2 46 57,8% 🏆 Me: 61% · σ: 25,5% · Mo: 62% 148 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 69 47,9% 🏆 Me: 47% · σ: 19,3% · Mo: 65% 305 2 32 46,5% Me: 51% · σ: 25,9% · Mo: 10% 326 3
geografia poziom rozszerzony (M) 85 55,4% 🏆 Me: 55% · σ: 19,9% · Mo: 53% 429 1 44 50,3% Me: 47% · σ: 22,5% · Mo: 40% 597 3
historia poziom rozszerzony (M) 6 64,3% 🏆 Me: 67% · σ: 25,0% · Mo: 82% 169 1 24 57,4% Me: 52,5% · σ: 21,2% · Mo: 43% 337 2
język angielski poziom podstawowy (M) 254 88,4% 🏆 Me: 93% · σ: 14,3% · Mo: 98% 667 1 218 88,0% Me: 93% · σ: 14,0% · Mo: 98% 703 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 223 80,1% 🏆 Me: 85% · σ: 18,1% · Mo: 93% 494 2 180 76,8% Me: 83% · σ: 19,2% · Mo: 93% 734 3
język angielski ustny (M) 254 91,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 358 2 218 92,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 346 1
język polski poziom podstawowy (M) 256 69,9% Me: 72% · σ: 12,7% · Mo: 73% 433 2 222 72,5% 🏆 Me: 73% · σ: 13,1% · Mo: 77% 239 1
język polski poziom rozszerzony (M) 49 54,4% Me: 57% · σ: 28,9% · Mo: 83% 517 2 74 54,6% 🏆 Me: 55,5% · σ: 20,0% · Mo: 40% 506 1
język polski ustny (M) 256 85,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 306 2 222 88,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 147 1
matematyka poziom podstawowy (M) 256 76,3% 🏆 Me: 80% · σ: 17,8% · Mo: 90% 403 1 222 71,6% Me: 74% · σ: 20,9% · Mo: 100% 634 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 126 41,0% Me: 40% · σ: 23,4% · Mo: 40% 596 2 91 44,1% 🏆 Me: 44% · σ: 25,6% · Mo: 82% 499 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 37 50,1% Me: 50% · σ: 19,4% · Mo: 50% 367 3 8 73,8% 🏆 Me: 83% · σ: 20,8% · Mo: 84% 64 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C. K. NORWIDA ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 99,5%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C. K. NORWIDA wypada lepiej w 6, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA w 8.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C. K. NORWIDA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.GEN. JÓZEFA BEMA Różnica
wiedza o społeczeństwie 50,1% 73,8% 23,7 pkt proc.
chemia 43,6% 57,8% 14,2 pkt proc.
historia 64,3% 57,4% 6,9 pkt proc.
geografia 55,4% 50,3% 5,1 pkt proc.
matematyka 76,3% 71,6% 4,7 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język rosyjski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 23,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 37 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.