Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE czy TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ PRZYRODNICZO - USŁUGOWYCH W GNIEŹNIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 17028)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 99,6%

SZKOŁA B (RSPO: 29685)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ PRZYRODNICZO - USŁUGOWYCH W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 74,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 56 48,2% 🏆 Me: 46% · σ: 19,7% · Mo: 40% 529 3 27 19,6% Me: 15% · σ: 15,1% · Mo: 13% 1859 5
geografia poziom rozszerzony (M) 82 55,2% 🏆 Me: 57% · σ: 18,3% · Mo: 65% 436 1 42 34,9% Me: 32,5% · σ: 14,2% · Mo: 22% 1347 3
historia poziom rozszerzony (M) 25 54,5% 🏆 Me: 57% · σ: 27,2% · Mo: 15% 419 3 6 23,3% Me: 18,5% · σ: 19,5% · Mo: -% 1159 6
język angielski poziom podstawowy (M) 243 88,8% 🏆 Me: 92% · σ: 12,3% · Mo: 97% 632 3 112 64,5% Me: 70% · σ: 25,2% · Mo: 85% 3086 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 208 78,0% 🏆 Me: 85% · σ: 18,1% · Mo: 90% 656 3 68 58,4% Me: 62% · σ: 23,6% · Mo: 62% 2523 8
język angielski ustny (M) 243 91,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 427 3 112 68,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3077 10
język polski poziom podstawowy (M) 245 67,6% 🏆 Me: 68% · σ: 12,5% · Mo: 63% 611 2 113 53,1% Me: 52% · σ: 14,1% · Mo: 40% 2295 7
język polski poziom rozszerzony (M) 79 65,1% 🏆 Me: 71% · σ: 22,0% · Mo: 71% 216 1 14 40% Me: 41,5% · σ: 36,7% · Mo: 0% 1115 5
język polski ustny (M) 245 73,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1242 4 113 59,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2940 9
matematyka poziom podstawowy (M) 245 69,8% 🏆 Me: 70% · σ: 18,0% · Mo: 70% 733 2 113 45,2% Me: 44% · σ: 19,0% · Mo: 40% 2629 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 83 44,9% 🏆 Me: 47% · σ: 24,0% · Mo: 62% 471 3 15 13,9% Me: 8% · σ: 13,7% · Mo: 4% 1760 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 74,3%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ PRZYRODNICZO - USŁUGOWYCH W GNIEŹNIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DĄBRÓWKI W GNIEŹNIE TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ PRZYRODNICZO - USŁUGOWYCH W GNIEŹNIE Różnica
historia 54,5% 23,3% 31,2 pkt proc.
matematyka 44,9% 13,9% 31,0 pkt proc.
biologia 48,2% 19,6% 28,6 pkt proc.
język polski 65,1% 40% 25,1 pkt proc.
matematyka 69,8% 45,2% 24,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 25,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 25 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.