Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE vs III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA III SOBIESKIEGO W GNIEŹNIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 17005)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 99,5%

SZKOŁA B (RSPO: 42809)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA III SOBIESKIEGO W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 96,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 77 53,1% 🏆 Me: 55% · σ: 21,6% · Mo: 18% 377 2 54 30,1% Me: 27,5% · σ: 12,5% · Mo: 27% 1249 4
chemia poziom rozszerzony (M) 55 56,6% 🏆 Me: 55% · σ: 20,7% · Mo: 32% 165 1 31 16,1% Me: 12% · σ: 10,6% · Mo: 28% 1097 4
geografia poziom rozszerzony (M) 21 51,3% 🏆 Me: 52% · σ: 19,6% · Mo: 63% 564 2 36 29,0% Me: 27,5% · σ: 14,0% · Mo: 13% 1835 5
historia poziom rozszerzony (M) 16 56,5% 🏆 Me: 52,5% · σ: 12,5% · Mo: 42% 359 1 5 54,6% Me: 50% · σ: 16,7% · Mo: -% 413 2
język angielski poziom podstawowy (M) 212 91,0% 🏆 Me: 95% · σ: 10,5% · Mo: 98% 434 1 179 79,8% Me: 87% · σ: 18,2% · Mo: 97% 1441 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 174 83,3% 🏆 Me: 88% · σ: 15,4% · Mo: 95% 316 1 116 70,4% Me: 73% · σ: 19,5% · Mo: 73% 1299 5
język angielski ustny (M) 212 88,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 684 4 179 83,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1204 5
język polski poziom podstawowy (M) 211 70,1% 🏆 Me: 72% · σ: 12,4% · Mo: 75% 418 1 180 64,6% Me: 63% · σ: 13,9% · Mo: 75% 885 4
język polski poziom rozszerzony (M) 61 63,8% 🏆 Me: 71% · σ: 24,5% · Mo: 80% 240 2 58 60,5% Me: 60% · σ: 22,5% · Mo: 57% 322 3
język polski ustny (M) 211 74,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1173 3 180 72,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1379 5
matematyka poziom podstawowy (M) 212 76,1% 🏆 Me: 80% · σ: 18,3% · Mo: 98% 414 1 180 55,4% Me: 54% · σ: 18,0% · Mo: 48% 1641 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 69 59,9% 🏆 Me: 62% · σ: 24,1% · Mo: 68% 138 1 8 12,2% Me: 8% · σ: 9,4% · Mo: 8% 1846 7
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 11 40,7% Me: 36% · σ: 21,3% · Mo: -% 546 3 34 43,8% 🏆 Me: 41% · σ: 16,0% · Mo: 38% 482 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 96,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE wypada lepiej w 12, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA III SOBIESKIEGO W GNIEŹNIE w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA III SOBIESKIEGO W GNIEŹNIE Różnica
matematyka 59,9% 12,2% 47,6 pkt proc.
chemia 56,6% 16,1% 40,6 pkt proc.
biologia 53,1% 30,1% 22,9 pkt proc.
geografia 51,3% 29,0% 22,4 pkt proc.
matematyka 76,1% 55,4% 20,7 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 47,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 69 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.