Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE i TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 17005)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 99,5%

SZKOŁA B (RSPO: 35314)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 83,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 16 60,7% 🏆 Me: 62,5% · σ: 15,1% · Mo: 52% 126 1 5 8,6% Me: 5% · σ: 6,6% · Mo: 3% 849 3
geografia poziom rozszerzony (M) 21 51,3% 🏆 Me: 52% · σ: 19,6% · Mo: 63% 564 2 16 29,2% Me: 26% · σ: 16,1% · Mo: 15% 1811 4
język angielski poziom podstawowy (M) 212 91,0% 🏆 Me: 95% · σ: 10,5% · Mo: 98% 434 1 68 67,5% Me: 76% · σ: 25,7% · Mo: 95% 2790 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 174 83,3% 🏆 Me: 88% · σ: 15,4% · Mo: 95% 316 1 43 56,9% Me: 58% · σ: 23,6% · Mo: 83% 2701 10
język angielski ustny (M) 212 88,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 684 4 68 76,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2019 7
język polski poziom podstawowy (M) 211 70,1% 🏆 Me: 72% · σ: 12,4% · Mo: 75% 418 1 68 49,8% Me: 52% · σ: 14,6% · Mo: 45% 2735 9
język polski ustny (M) 211 74,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1173 3 68 64,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2291 7
matematyka poziom podstawowy (M) 212 76,1% 🏆 Me: 80% · σ: 18,3% · Mo: 98% 414 1 68 51,1% Me: 48% · σ: 19,9% · Mo: 38% 2049 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 69 59,9% 🏆 Me: 62% · σ: 24,1% · Mo: 68% 138 1 23 11,8% Me: 6% · σ: 15,1% · Mo: 0% 1872 8

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 83,8%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE Różnica
fizyka 60,7% 8,6% 52,1 pkt proc.
matematyka 59,9% 11,8% 48,1 pkt proc.
język angielski 83,3% 56,9% 26,4 pkt proc.
matematyka 76,1% 51,1% 25,0 pkt proc.
język angielski 91,0% 67,5% 23,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 15,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 52,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 16 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.