Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 W TARNOWIE vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA B (RSPO: 15815)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH

📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 90 56,6% Me: 58% · σ: 18,8% · Mo: 73% 279 1 46 62,1% 🏆 Me: 65% · σ: 16,4% · Mo: 72% 166 1
chemia poziom rozszerzony (M) 39 58,7% 🏆 Me: 62% · σ: 23,9% · Mo: 53% 133 1 38 51,8% Me: 55% · σ: 23,1% · Mo: 63% 241 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 41,8% Me: 39,5% · σ: 20,7% · Mo: 65% 412 3 28 56% 🏆 Me: 52,5% · σ: 20,2% · Mo: 38% 187 1
geografia poziom rozszerzony (M) 71 61,4% Me: 65% · σ: 19,3% · Mo: 35% 258 2 23 76,7% 🏆 Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 68% 43 1
język angielski poziom podstawowy (M) 222 92,0% Me: 95% · σ: 9,8% · Mo: 97% 352 3 159 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 97% 70 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 199 82,0% Me: 87% · σ: 15,9% · Mo: 95% 381 3 122 86,6% 🏆 Me: 90% · σ: 11,4% · Mo: 95% 184 1
język angielski ustny (M) 222 91,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 431 4 159 95,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 146 1
język polski poziom podstawowy (M) 222 70,4% 🏆 Me: 72% · σ: 14,6% · Mo: 78% 400 7 159 66,5% Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 63% 702 3
język polski poziom rozszerzony (M) 28 60,2% Me: 67% · σ: 30,9% · Mo: 91% 328 1 37 72,8% 🏆 Me: 69% · σ: 18,8% · Mo: 66% 85 1
język polski ustny (M) 222 76,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1015 11 159 78,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 801 1
matematyka poziom podstawowy (M) 222 79,1% Me: 82% · σ: 16,0% · Mo: 82% 308 3 159 85,6% 🏆 Me: 90% · σ: 13,7% · Mo: 98% 120 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 75 47,7% Me: 50% · σ: 25,0% · Mo: 10% 388 4 85 58,9% 🏆 Me: 60% · σ: 20,8% · Mo: 58% 154 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 W TARNOWIE wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH w 10.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 W TARNOWIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH Różnica
geografia 61,4% 76,7% 15,3 pkt proc.
fizyka 41,8% 56% 14,2 pkt proc.
język polski 60,2% 72,8% 12,6 pkt proc.
matematyka 47,7% 58,9% 11,2 pkt proc.
chemia 58,7% 51,8% 6,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: historia poziom rozszerzony (M), język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 15,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 71 osób w szkole A i 23 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.