Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ARMII KRAJOWEJ W TARNOWIE czy XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH IM. JANA SZCZEPANIKA W TARNOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 16976)

XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ARMII KRAJOWEJ W TARNOWIE

📍 Tarnów | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 15 26,1% 🏆 Me: 20% · σ: 13,1% · Mo: 18% 1463 9 27 25,3% Me: 18% · σ: 16,3% · Mo: 10% 1513 13
geografia poziom rozszerzony (M) 41 47,4% 🏆 Me: 47% · σ: 14,5% · Mo: 35% 695 5 15 34,1% Me: 32% · σ: 13,7% · Mo: 18% 1411 12
język angielski poziom podstawowy (M) 88 81,4% 🏆 Me: 87,5% · σ: 16,5% · Mo: 93% 1301 11 94 74,9% Me: 83% · σ: 21,9% · Mo: 97% 1946 17
język angielski poziom rozszerzony (M) 72 66,7% 🏆 Me: 72,5% · σ: 21,1% · Mo: 78% 1664 11 67 64,7% Me: 67% · σ: 20,5% · Mo: 53% 1882 16
język angielski ustny (M) 88 76,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1983 11 94 74,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2319 17
język polski poziom podstawowy (M) 88 61,2% Me: 62% · σ: 12,6% · Mo: 57% 1259 12 95 69,0% 🏆 Me: 70% · σ: 13,1% · Mo: 70% 500 9
język polski poziom rozszerzony (M) 21 34,0% Me: 29% · σ: 25,6% · Mo: 0% 1369 10 53 36,3% 🏆 Me: 31% · σ: 25,0% · Mo: 0% 1275 9
język polski ustny (M) 88 88,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 163 1 95 86,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 234 2
matematyka poziom podstawowy (M) 88 58,5% 🏆 Me: 56% · σ: 17,4% · Mo: 50% 1410 9 95 53,6% Me: 54% · σ: 18,6% · Mo: 54% 1806 11
matematyka poziom rozszerzony (M) 6 21% 🏆 Me: 14% · σ: 18,2% · Mo: 4% 1331 8 5 7,2% Me: 2% · σ: 9,8% · Mo: 0% 2134 15
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 5 29,6% Me: 28% · σ: 9,8% · Mo: -% 770 4 34 41,8% 🏆 Me: 34% · σ: 18,9% · Mo: 34% 525 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ARMII KRAJOWEJ W TARNOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 93,7%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ARMII KRAJOWEJ W TARNOWIE wypada lepiej w 8, a XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH IM. JANA SZCZEPANIKA W TARNOWIE w 3.

Największe różnice

Przedmiot XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ARMII KRAJOWEJ W TARNOWIE XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH IM. JANA SZCZEPANIKA W TARNOWIE Różnica
matematyka 21% 7,2% 13,8 pkt proc.
geografia 47,4% 34,1% 13,3 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 29,6% 41,8% 12,2 pkt proc.
język polski 61,2% 69,0% 7,8 pkt proc.
język angielski 81,4% 74,9% 6,4 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M), historia poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 6,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 13,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 5 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.