Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XL LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO czy VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA IV? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 16426)

XL LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 40982)

VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA IV

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 65 68,2% Me: 70% · σ: 12,4% · Mo: 78% 73 18 66 74,0% 🏆 Me: 75% · σ: 12,6% · Mo: 68% 30 5
chemia poziom rozszerzony (M) 53 63,1% Me: 62% · σ: 16,3% · Mo: 82% 86 19 64 67,1% 🏆 Me: 68% · σ: 18,7% · Mo: 83% 56 11
fizyka poziom rozszerzony (M) 20 60,3% Me: 69% · σ: 18,5% · Mo: 72% 135 29 37 73% 🏆 Me: 78% · σ: 19,1% · Mo: 58% 32 9
geografia poziom rozszerzony (M) 55 73,8% Me: 78% · σ: 13,4% · Mo: 83% 70 25 36 80,2% 🏆 Me: 83% · σ: 12,0% · Mo: 83% 22 12
historia poziom rozszerzony (M) 19 84,8% Me: 87% · σ: 12,8% · Mo: 85% 9 3 22 86,3% 🏆 Me: 92% · σ: 15,0% · Mo: 95% 3 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 8 58,8% Me: 60% · σ: 17,3% · Mo: 38% 67 15 17 73,6% 🏆 Me: 72% · σ: 19,6% · Mo: 100% 10 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 32 87,5% Me: 88% · σ: 5,7% · Mo: 88% 20 9 6 94% 🏆 Me: 94% · σ: 1,8% · Mo: 92% 1 1
język angielski poziom podstawowy (M) 162 96,7% Me: 98% · σ: 3,5% · Mo: 100% 42 21 163 97,3% 🏆 Me: 98% · σ: 3,4% · Mo: 100% 16 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 131 91,9% Me: 95% · σ: 8,2% · Mo: 95% 40 20 173 93,6% 🏆 Me: 95% · σ: 7,2% · Mo: 98% 10 8
język angielski ustny (M) 162 93,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 267 52 163 95,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 137 27
język hiszpański poziom podstawowy (M) 7 76,7% Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: -% 24 16 9 82% 🏆 Me: 87% · σ: 12,2% · Mo: 88% 18 10
język hiszpański poziom rozszerzony (M) 10 55% Me: 61% · σ: 24,9% · Mo: -% 25 12 7 74,9% 🏆 Me: 78% · σ: 16,5% · Mo: -% 9 6
język hiszpański ustny (M) 7 74,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 23 12 9 66,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 31 18
język niemiecki poziom podstawowy (M) 5 81,6% Me: 83% · σ: 6,0% · Mo: -% 57 26 11 87,2% 🏆 Me: 92% · σ: 10,6% · Mo: 93% 46 22
język niemiecki ustny (M) 5 77,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 64 17 11 49% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 126 27
język polski poziom podstawowy (M) 177 73,6% Me: 73% · σ: 10,4% · Mo: 73% 196 42 186 80,5% 🏆 Me: 82% · σ: 10,2% · Mo: 83% 22 13
język polski poziom rozszerzony (M) 29 76,3% 🏆 Me: 80% · σ: 16,5% · Mo: 86% 48 14 30 74,9% Me: 72,5% · σ: 18,3% · Mo: 66% 60 17
język polski ustny (M) 177 82,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 440 27 186 79,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 679 41
matematyka poziom podstawowy (M) 177 91,3% Me: 94% · σ: 9,6% · Mo: 98% 37 19 186 95,3% 🏆 Me: 96% · σ: 5,8% · Mo: 100% 4 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 130 73,7% 🏆 Me: 76% · σ: 15,5% · Mo: 88% 19 8 162 73,3% Me: 74% · σ: 14,9% · Mo: 72% 22 9
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 7 88,6% 🏆 Me: 92% · σ: 7,7% · Mo: 92% 2 2 20 86,9% Me: 88% · σ: 9,6% · Mo: 88% 5 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 21 porównywalnych przedmiotów, XL LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO wypada lepiej w 6, a VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA IV w 15.

Największe różnice

Przedmiot XL LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA IV Różnica
język niemiecki 77,2% 49% 28,2 pkt proc.
język hiszpański 55% 74,9% 19,9 pkt proc.
informatyka 58,8% 73,6% 14,9 pkt proc.
fizyka 60,3% 73% 12,7 pkt proc.
język hiszpański 74,7% 66,2% 8,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język niemiecki ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.