Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach PUBLICZNE TECHNIKUM NR 5 i PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 16249)

PUBLICZNE TECHNIKUM NR 5

📍 Opole | Zdawalność: 99,3%

SZKOŁA B (RSPO: 15428)

PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1

📍 Opole | Zdawalność: 92,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 27,4% Me: 32% · σ: 6,8% · Mo: 32% 1380 9 34 35,9% 🏆 Me: 34% · σ: 13,4% · Mo: 45% 993 6
geografia poziom rozszerzony (M) 14 42,9% 🏆 Me: 45,5% · σ: 14,4% · Mo: 55% 902 6 20 33,9% Me: 31,5% · σ: 13,0% · Mo: 20% 1431 8
informatyka poziom rozszerzony (M) 25 32,6% 🏆 Me: 32% · σ: 15,4% · Mo: 18% 357 5 11 22,9% Me: 20% · σ: 13,5% · Mo: 20% 480 7
język angielski poziom podstawowy (M) 148 90,6% 🏆 Me: 93% · σ: 9,2% · Mo: 97% 469 4 125 78,3% Me: 88% · σ: 21,1% · Mo: 92% 1596 11
język angielski poziom rozszerzony (M) 132 78,8% 🏆 Me: 83% · σ: 16,5% · Mo: 87% 593 4 79 75,3% Me: 77% · σ: 16,8% · Mo: 93% 849 7
język angielski ustny (M) 148 88,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 647 9 125 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1117 13
język polski poziom podstawowy (M) 152 61,9% 🏆 Me: 62% · σ: 13,4% · Mo: 62% 1173 8 135 46,3% Me: 47% · σ: 13,5% · Mo: 40% 3202 18
język polski ustny (M) 152 64,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2292 17 135 67,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1950 14
matematyka poziom podstawowy (M) 152 82,5% 🏆 Me: 85% · σ: 14,1% · Mo: 94% 190 3 135 61,3% Me: 60% · σ: 19,4% · Mo: 54% 1206 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 148 31,6% 🏆 Me: 28% · σ: 22,9% · Mo: 4% 911 7 47 16,9% Me: 10% · σ: 15,9% · Mo: 0% 1551 10

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

PUBLICZNE TECHNIKUM NR 5 ma wyższą zdawalność ogólną (99,3% vs 92,6%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE TECHNIKUM NR 5 wypada lepiej w 8, a PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1 w 2.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE TECHNIKUM NR 5 PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1 Różnica
matematyka 82,5% 61,3% 21,2 pkt proc.
język polski 61,9% 46,3% 15,6 pkt proc.
matematyka 31,6% 16,9% 14,6 pkt proc.
język angielski 90,6% 78,3% 12,4 pkt proc.
informatyka 32,6% 22,9% 9,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 6,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 152 osób w szkole A i 135 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.