Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH vs TECHNIKUM NR 4. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 15815)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH

📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 23624)

TECHNIKUM NR 4

📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 84,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 28 56% 🏆 Me: 52,5% · σ: 20,2% · Mo: 38% 187 1 18 12,8% Me: 11% · σ: 6,2% · Mo: 7% 797 4
geografia poziom rozszerzony (M) 23 76,7% 🏆 Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 68% 43 1 15 43,6% Me: 37% · σ: 20,7% · Mo: 28% 867 3
język angielski poziom podstawowy (M) 159 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 97% 70 1 127 81,0% Me: 85% · σ: 14,5% · Mo: 92% 1330 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 122 86,6% 🏆 Me: 90% · σ: 11,4% · Mo: 95% 184 1 106 69,5% Me: 77% · σ: 22,9% · Mo: 85% 1382 6
język angielski ustny (M) 159 95,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 146 1 126 80,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1515 7
język polski poziom podstawowy (M) 159 66,5% 🏆 Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 63% 702 3 128 59,1% Me: 59% · σ: 15,2% · Mo: 57% 1500 7
język polski poziom rozszerzony (M) 37 72,8% 🏆 Me: 69% · σ: 18,8% · Mo: 66% 85 1 5 32,6% Me: 37% · σ: 29,6% · Mo: 0% 1435 6
język polski ustny (M) 159 78,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 801 1 127 50,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3917 12
matematyka poziom podstawowy (M) 159 85,6% 🏆 Me: 90% · σ: 13,7% · Mo: 98% 120 1 128 53,1% Me: 52% · σ: 21,4% · Mo: 42% 1850 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 85 58,9% 🏆 Me: 60% · σ: 20,8% · Mo: 58% 154 1 28 26,3% Me: 21% · σ: 21,9% · Mo: 12% 1111 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 84,3%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 4 w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH TECHNIKUM NR 4 Różnica
fizyka 56% 12,8% 43,2 pkt proc.
język polski 72,8% 32,6% 40,2 pkt proc.
geografia 76,7% 43,6% 33,1 pkt proc.
matematyka 58,9% 26,3% 32,6 pkt proc.
matematyka 85,6% 53,1% 32,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 15,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 43,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 28 osób w szkole A i 18 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.