Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 15721)

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Szczecin | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 7610)

XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI

📍 Szczecin | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 29 76,4% 🏆 Me: 80% · σ: 14,6% · Mo: 63% 17 1 38 59,9% Me: 65% · σ: 19,5% · Mo: 73% 206 6
chemia poziom rozszerzony (M) 27 69,1% 🏆 Me: 78% · σ: 22,2% · Mo: 85% 43 1 17 56,4% Me: 53% · σ: 21,2% · Mo: -% 166 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 45 77,2% 🏆 Me: 78% · σ: 15,7% · Mo: 100% 12 1 24 34% Me: 32% · σ: 16,3% · Mo: 23% 531 7
geografia poziom rozszerzony (M) 8 76% 🏆 Me: 73,5% · σ: 12,1% · Mo: -% 49 1 34 61,8% Me: 60% · σ: 14,1% · Mo: 60% 250 6
historia poziom rozszerzony (M) 8 84% 🏆 Me: 82,5% · σ: 11,5% · Mo: 100% 12 1 17 57,5% Me: 52% · σ: 17,4% · Mo: 42% 333 5
język angielski poziom podstawowy (M) 92 96,2% 🏆 Me: 97% · σ: 5,1% · Mo: 97% 66 1 132 94,9% Me: 95% · σ: 4,1% · Mo: 97% 158 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 91 92,5% 🏆 Me: 95% · σ: 8,8% · Mo: 98% 26 1 93 87,1% Me: 92% · σ: 10,6% · Mo: 92% 173 7
język angielski ustny (M) 92 99,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 10 1 132 97,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 63 4
język polski poziom podstawowy (M) 100 81,9% 🏆 Me: 82% · σ: 8,9% · Mo: 75% 13 1 133 76,3% Me: 77% · σ: 11,2% · Mo: 75% 94 5
język polski poziom rozszerzony (M) 12 72,5% Me: 69% · σ: 18,1% · Mo: 89% 89 4 11 78,7% 🏆 Me: 74% · σ: 12,4% · Mo: 63% 31 1
język polski ustny (M) 100 88,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 151 3 133 77,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 838 12
matematyka poziom podstawowy (M) 100 91,8% 🏆 Me: 96% · σ: 10,9% · Mo: 100% 31 1 133 83,5% Me: 88% · σ: 14,9% · Mo: 98% 156 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 66 78,6% 🏆 Me: 80% · σ: 14,7% · Mo: 76% 5 1 61 56,8% Me: 60% · σ: 18,8% · Mo: 58% 197 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 12, a XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI w 1.

Największe różnice

Przedmiot XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI Różnica
fizyka 77,2% 34% 43,2 pkt proc.
historia 84% 57,5% 26,5 pkt proc.
matematyka 78,6% 56,8% 21,8 pkt proc.
biologia 76,4% 59,9% 16,5 pkt proc.
geografia 76% 61,8% 14,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 43,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 45 osób w szkole A i 24 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.