Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. BOHATERÓW MONTE CASSINO czy XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 15718)

IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. BOHATERÓW MONTE CASSINO

📍 Szczecin | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 15721)

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Szczecin | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 92 60,9% Me: 62% · σ: 16,1% · Mo: 60% 185 5 29 76,4% 🏆 Me: 80% · σ: 14,6% · Mo: 63% 17 1
chemia poziom rozszerzony (M) 44 54,4% Me: 58% · σ: 22,4% · Mo: 73% 196 5 27 69,1% 🏆 Me: 78% · σ: 22,2% · Mo: 85% 43 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 10 33,5% Me: 34% · σ: 23,4% · Mo: 13% 540 8 45 77,2% 🏆 Me: 78% · σ: 15,7% · Mo: 100% 12 1
geografia poziom rozszerzony (M) 49 65,9% Me: 67% · σ: 18,1% · Mo: 67% 185 5 8 76% 🏆 Me: 73,5% · σ: 12,1% · Mo: -% 49 1
historia poziom rozszerzony (M) 16 62,1% Me: 62% · σ: 16,2% · Mo: 37% 216 3 8 84% 🏆 Me: 82,5% · σ: 11,5% · Mo: 100% 12 1
język angielski poziom podstawowy (M) 235 95,7% Me: 97% · σ: 4,3% · Mo: 98% 97 3 92 96,2% 🏆 Me: 97% · σ: 5,1% · Mo: 97% 66 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 232 88,9% Me: 92% · σ: 10,0% · Mo: 95% 108 3 91 92,5% 🏆 Me: 95% · σ: 8,8% · Mo: 98% 26 1
język angielski ustny (M) 234 98,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 32 3 92 99,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 10 1
język niemiecki poziom podstawowy (M) 29 94,5% Me: 97% · σ: 7,8% · Mo: 100% 19 2 8 98,2% 🏆 Me: 98% · σ: 1,1% · Mo: 98% 4 1
język niemiecki poziom rozszerzony (M) 8 82,1% Me: 80% · σ: 8,5% · Mo: -% 24 3 15 88,4% 🏆 Me: 93% · σ: 21,2% · Mo: 92% 8 1
język niemiecki ustny (M) 29 92,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 18 2 8 100% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1 1
język polski poziom podstawowy (M) 263 77,4% Me: 80% · σ: 12,2% · Mo: 75% 68 3 100 81,9% 🏆 Me: 82% · σ: 8,9% · Mo: 75% 13 1
język polski poziom rozszerzony (M) 69 75,8% 🏆 Me: 77% · σ: 14,7% · Mo: 83% 53 3 12 72,5% Me: 69% · σ: 18,1% · Mo: 89% 89 4
język polski ustny (M) 263 76,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 974 17 100 88,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 151 3
matematyka poziom podstawowy (M) 263 79,2% Me: 82% · σ: 14,8% · Mo: 78% 301 7 100 91,8% 🏆 Me: 96% · σ: 10,9% · Mo: 100% 31 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 106 48,4% Me: 50% · σ: 21,3% · Mo: 70% 372 7 66 78,6% 🏆 Me: 80% · σ: 14,7% · Mo: 76% 5 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 12 82,3% 🏆 Me: 85% · σ: 9,4% · Mo: 88% 11 1 11 81,3% Me: 82% · σ: 12,5% · Mo: 82% 17 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 17 porównywalnych przedmiotów, IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. BOHATERÓW MONTE CASSINO wypada lepiej w 2, a XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 15.

Największe różnice

Przedmiot IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. BOHATERÓW MONTE CASSINO XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
fizyka 33,5% 77,2% 43,7 pkt proc.
matematyka 48,4% 78,6% 30,2 pkt proc.
historia 62,1% 84% 21,9 pkt proc.
biologia 60,9% 76,4% 15,5 pkt proc.
chemia 54,4% 69,1% 14,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 43,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 10 osób w szkole A i 45 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.