Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W MŁAWIE czy KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 15476)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W MŁAWIE

📍 Mława | Zdawalność: 98,0%

SZKOŁA B (RSPO: 41954)

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Mława | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 38 50,7% Me: 52% · σ: 19,2% · Mo: 57% 453 4 6 72,2% 🏆 Me: 77% · σ: 12,1% · Mo: 77% 39 1
geografia poziom rozszerzony (M) 44 51,8% 🏆 Me: 51% · σ: 18,8% · Mo: 43% 548 2 10 38,4% Me: 36,5% · σ: 12,4% · Mo: 27% 1137 3
język angielski poziom podstawowy (M) 146 88,5% Me: 93% · σ: 13,0% · Mo: 100% 655 2 19 90,2% 🏆 Me: 93% · σ: 11,2% · Mo: 98% 510 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 102 74,5% 🏆 Me: 78% · σ: 20,0% · Mo: 73% 932 2 19 73,4% Me: 78% · σ: 18,7% · Mo: 80% 1014 3
język angielski ustny (M) 146 90,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 495 2 19 91,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 371 1
język polski poziom podstawowy (M) 147 74,5% Me: 73% · σ: 10,3% · Mo: 72% 154 2 19 79,8% 🏆 Me: 77% · σ: 10,6% · Mo: 72% 27 1
język polski poziom rozszerzony (M) 40 54,3% 🏆 Me: 54% · σ: 19,6% · Mo: 69% 525 1 6 35,2% Me: 40% · σ: 26,3% · Mo: 3% 1325 3
język polski ustny (M) 147 80,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 604 3 19 83,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 411 1
matematyka poziom podstawowy (M) 147 74,2% 🏆 Me: 76% · σ: 19,2% · Mo: 78% 491 2 19 70,5% Me: 76% · σ: 21,6% · Mo: 96% 691 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 79 32,6% Me: 30% · σ: 23,2% · Mo: 4% 881 3 10 44,6% 🏆 Me: 39% · σ: 24,8% · Mo: 12% 484 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,0%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W MŁAWIE wypada lepiej w 4, a KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 6.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W MŁAWIE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
biologia 50,7% 72,2% 21,5 pkt proc.
język polski 54,3% 35,2% 19,1 pkt proc.
geografia 51,8% 38,4% 13,4 pkt proc.
matematyka 32,6% 44,6% 12,0 pkt proc.
język polski 74,5% 79,8% 5,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 21,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 38 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.