Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W ŁOMŻY i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŻOŁNIERZY OBWODU ŁOMŻYŃSKIEGO ARMII KRAJOWEJ W ŁOMŻY — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 14659)

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W ŁOMŻY

📍 Łomża | Zdawalność: 93,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 17 27,5% Me: 22% · σ: 18,6% · Mo: 10% 1369 4 48 39,6% 🏆 Me: 37,5% · σ: 15,4% · Mo: 32% 841 3
chemia poziom rozszerzony (M) 7 40,3% 🏆 Me: 35% · σ: 22,7% · Mo: 23% 509 3 25 19,4% Me: 13% · σ: 16,8% · Mo: 7% 1029 4
geografia poziom rozszerzony (M) 14 35,6% 🏆 Me: 36,5% · σ: 15,1% · Mo: -% 1299 3 66 33,9% Me: 28% · σ: 15,5% · Mo: 22% 1424 5
historia poziom rozszerzony (M) 11 55,4% 🏆 Me: 52% · σ: 17,0% · Mo: 48% 392 3 19 54,9% Me: 55% · σ: 24,4% · Mo: 20% 401 4
język angielski poziom podstawowy (M) 79 79,3% Me: 88% · σ: 21,2% · Mo: 93% 1492 5 171 83,1% 🏆 Me: 90% · σ: 16,3% · Mo: 97% 1137 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 47 73,7% 🏆 Me: 75% · σ: 19,0% · Mo: 88% 992 4 141 68,8% Me: 72% · σ: 21,0% · Mo: 70% 1474 6
język angielski ustny (M) 79 79,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1643 5 171 81,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1418 4
język polski poziom podstawowy (M) 79 57,4% Me: 58% · σ: 15,1% · Mo: 50% 1724 5 172 58,0% 🏆 Me: 58% · σ: 13,0% · Mo: 58% 1647 4
język polski poziom rozszerzony (M) 18 45% 🏆 Me: 46% · σ: 27,4% · Mo: 3% 897 4 17 40,3% Me: 40% · σ: 24,8% · Mo: 0% 1107 5
język polski ustny (M) 79 80,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 648 3 172 67,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1965 5
matematyka poziom podstawowy (M) 79 58,7% Me: 58% · σ: 18,7% · Mo: 46% 1388 5 172 68,1% 🏆 Me: 69% · σ: 17,6% · Mo: 74% 827 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 10 27,2% Me: 21% · σ: 24,0% · Mo: 4% 1078 4 30 32,9% 🏆 Me: 35% · σ: 20,7% · Mo: 14% 871 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 9 67,8% 🏆 Me: 64% · σ: 13,5% · Mo: 60% 125 2 30 44,1% Me: 45% · σ: 19,7% · Mo: 24% 473 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŻOŁNIERZY OBWODU ŁOMŻYŃSKIEGO ARMII KRAJOWEJ W ŁOMŻY ma wyższą zdawalność ogólną (98,3% vs 93,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W ŁOMŻY wypada lepiej w 7, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŻOŁNIERZY OBWODU ŁOMŻYŃSKIEGO ARMII KRAJOWEJ W ŁOMŻY w 6.

Największe różnice

Przedmiot KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W ŁOMŻY III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŻOŁNIERZY OBWODU ŁOMŻYŃSKIEGO ARMII KRAJOWEJ W ŁOMŻY Różnica
wiedza o społeczeństwie 67,8% 44,1% 23,6 pkt proc.
chemia 40,3% 19,4% 20,8 pkt proc.
język polski 80,2% 67,7% 12,5 pkt proc.
biologia 27,5% 39,6% 12,1 pkt proc.
matematyka 58,7% 68,1% 9,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 30 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.