Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W TARNOWIE i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Tarnów | Zdawalność: 97,8%
📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 51 | 43,1% Me: 45% · σ: 13,8% · Mo: 27% | 719 | 6 | 46 | 62,1% Me: 65% · σ: 16,4% · Mo: 72% | 166 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 10 | 42,2% Me: 37% · σ: 23,3% · Mo: 25% | 933 | 7 | 23 | 76,7% Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 68% | 43 | 1 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 6 | 48,8% Me: 57,5% · σ: 22,0% · Mo: -% | 567 | 5 | 15 | 55,9% Me: 55% · σ: 25,6% · Mo: 70% | 374 | 2 |
| język angielski poziom dwujęzyczny (M) | 10 | 82,2% Me: 84% · σ: 7,8% · Mo: 70% | 107 | 1 | 29 | 76,7% Me: 77% · σ: 7,4% · Mo: 77% | 227 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 134 | 88,6% Me: 92,5% · σ: 13,2% · Mo: 92% | 650 | 5 | 159 | 96,0% Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 97% | 70 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 117 | 73,7% Me: 77% · σ: 18,1% · Mo: 85% | 991 | 6 | 122 | 86,6% Me: 90% · σ: 11,4% · Mo: 95% | 184 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 134 | 87,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 753 | 6 | 159 | 95,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 146 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 136 | 72,1% Me: 75% · σ: 13,9% · Mo: 75% | 267 | 5 | 159 | 66,5% Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 63% | 702 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 58 | 47,1% Me: 49% · σ: 25,4% · Mo: 3% | 811 | 6 | 37 | 72,8% Me: 69% · σ: 18,8% · Mo: 66% | 85 | 1 |
| język polski ustny (M) | 136 | 81,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 557 | 4 | 159 | 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 801 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 136 | 59,9% Me: 59% · σ: 17,5% · Mo: 42% | 1296 | 7 | 159 | 85,6% Me: 90% · σ: 13,7% · Mo: 98% | 120 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 8 | 22% Me: 21% · σ: 17,5% · Mo: -% | 1275 | 7 | 85 | 58,9% Me: 60% · σ: 20,8% · Mo: 58% | 154 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,8%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W TARNOWIE wypada lepiej w 3, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH w 9.
| Przedmiot | V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W TARNOWIE | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 22% | 58,9% | 36,9 pkt proc. |
| geografia | 42,2% | 76,7% | 34,5 pkt proc. |
| matematyka | 59,9% | 85,6% | 25,8 pkt proc. |
| język polski | 47,1% | 72,8% | 25,7 pkt proc. |
| biologia | 43,1% | 62,1% | 19,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 36,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 85 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.