Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W TARNOWIE czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 14040)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W TARNOWIE

📍 Tarnów | Zdawalność: 97,8%

SZKOŁA B (RSPO: 14039)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE

📍 Tarnów | Zdawalność: 99,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 51 43,1% Me: 45% · σ: 13,8% · Mo: 27% 719 6 114 55,6% 🏆 Me: 60% · σ: 21,6% · Mo: 62% 299 2
geografia poziom rozszerzony (M) 10 42,2% Me: 37% · σ: 23,3% · Mo: 25% 933 7 50 60,5% 🏆 Me: 63% · σ: 19,2% · Mo: 35% 289 3
historia poziom rozszerzony (M) 6 48,8% Me: 57,5% · σ: 22,0% · Mo: -% 567 5 13 58,5% 🏆 Me: 50% · σ: 23,2% · Mo: 32% 307 4
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 10 82,2% 🏆 Me: 84% · σ: 7,8% · Mo: 70% 107 1 13 78,7% Me: 80% · σ: 6,8% · Mo: 82% 182 2
język angielski poziom podstawowy (M) 134 88,6% Me: 92,5% · σ: 13,2% · Mo: 92% 650 5 298 91,1% 🏆 Me: 95% · σ: 11,2% · Mo: 97% 427 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 117 73,7% Me: 77% · σ: 18,1% · Mo: 85% 991 6 259 82,4% 🏆 Me: 90% · σ: 16,6% · Mo: 97% 358 2
język angielski ustny (M) 134 87,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 753 6 298 92,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 301 2
język polski poziom podstawowy (M) 136 72,1% Me: 75% · σ: 13,9% · Mo: 75% 267 5 300 77,6% 🏆 Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 80% 62 4
język polski poziom rozszerzony (M) 58 47,1% 🏆 Me: 49% · σ: 25,4% · Mo: 3% 811 6 76 43,2% Me: 41,5% · σ: 25,7% · Mo: 0% 976 7
język polski ustny (M) 136 81,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 557 4 300 81,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 572 5
matematyka poziom podstawowy (M) 136 59,9% Me: 59% · σ: 17,5% · Mo: 42% 1296 7 300 80,8% 🏆 Me: 86% · σ: 18,9% · Mo: 100% 249 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 8 22% Me: 21% · σ: 17,5% · Mo: -% 1275 7 204 51,5% 🏆 Me: 53% · σ: 23,8% · Mo: 56% 295 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,7% vs 97,8%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W TARNOWIE wypada lepiej w 3, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE w 9.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W TARNOWIE III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE Różnica
matematyka 22% 51,5% 29,5 pkt proc.
matematyka 59,9% 80,8% 20,9 pkt proc.
geografia 42,2% 60,5% 18,3 pkt proc.
biologia 43,1% 55,6% 12,5 pkt proc.
historia 48,8% 58,5% 9,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 204 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.