Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W TARNOWIE PODGÓRNYM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Tarnów | Zdawalność: 99,7%
📍 Tarnowo Podgórne | Zdawalność: 98,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 114 | 55,6% Me: 60% · σ: 21,6% · Mo: 62% | 299 | 2 | 21 | 48,2% Me: 45% · σ: 15,4% · Mo: 38% | 528 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 82 | 48,2% Me: 49% · σ: 28,2% · Mo: 5% | 306 | 3 | 15 | 32,5% Me: 28% · σ: 19,5% · Mo: 12% | 713 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 50 | 60,5% Me: 63% · σ: 19,2% · Mo: 35% | 289 | 3 | 11 | 39,3% Me: 32% · σ: 19,2% · Mo: 23% | 1084 | 1 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 13 | 58,5% Me: 50% · σ: 23,2% · Mo: 32% | 307 | 4 | 8 | 51,4% Me: 56% · σ: 23,4% · Mo: 57% | 494 | 1 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 18 | 69,4% Me: 80% · σ: 25,4% · Mo: 64% | 19 | 1 | 8 | 40,2% Me: 37% · σ: 19,8% · Mo: 54% | 246 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 298 | 91,1% Me: 95% · σ: 11,2% · Mo: 97% | 427 | 4 | 76 | 91,0% Me: 95% · σ: 11,7% · Mo: 95% | 438 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 259 | 82,4% Me: 90% · σ: 16,6% · Mo: 97% | 358 | 2 | 64 | 80,6% Me: 83% · σ: 15,4% · Mo: 78% | 465 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 298 | 92,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 301 | 2 | 76 | 85,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 956 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 300 | 77,6% Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 80% | 62 | 4 | 76 | 71,0% Me: 72% · σ: 12,8% · Mo: 52% | 340 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 76 | 43,2% Me: 41,5% · σ: 25,7% · Mo: 0% | 976 | 7 | 30 | 69,9% Me: 72,5% · σ: 21,2% · Mo: 97% | 129 | 1 |
| język polski ustny (M) | 300 | 81,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 572 | 5 | 76 | 83,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 403 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 300 | 80,8% Me: 86% · σ: 18,9% · Mo: 100% | 249 | 2 | 76 | 69,2% Me: 68% · σ: 18,2% · Mo: 54% | 765 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 204 | 51,5% Me: 53% · σ: 23,8% · Mo: 56% | 295 | 3 | 21 | 43,6% Me: 50% · σ: 19,7% · Mo: 54% | 511 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,7% vs 98,7%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE wypada lepiej w 11, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W TARNOWIE PODGÓRNYM w 2.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W TARNOWIE PODGÓRNYM | Różnica |
|---|---|---|---|
| informatyka | 69,4% | 40,2% | 29,2 pkt proc. |
| język polski | 43,2% | 69,9% | 26,8 pkt proc. |
| geografia | 60,5% | 39,3% | 21,2 pkt proc. |
| chemia | 48,2% | 32,5% | 15,7 pkt proc. |
| matematyka | 80,8% | 69,2% | 11,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „informatyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.