Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 14039)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE

📍 Tarnów | Zdawalność: 99,7%

SZKOŁA B (RSPO: 15815)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH

📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 114 55,6% Me: 60% · σ: 21,6% · Mo: 62% 299 2 46 62,1% 🏆 Me: 65% · σ: 16,4% · Mo: 72% 166 1
chemia poziom rozszerzony (M) 82 48,2% Me: 49% · σ: 28,2% · Mo: 5% 306 3 38 51,8% 🏆 Me: 55% · σ: 23,1% · Mo: 63% 241 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 40 54,2% Me: 55% · σ: 23,4% · Mo: 43% 213 1 28 56% 🏆 Me: 52,5% · σ: 20,2% · Mo: 38% 187 1
geografia poziom rozszerzony (M) 50 60,5% Me: 63% · σ: 19,2% · Mo: 35% 289 3 23 76,7% 🏆 Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 68% 43 1
historia poziom rozszerzony (M) 13 58,5% 🏆 Me: 50% · σ: 23,2% · Mo: 32% 307 4 15 55,9% Me: 55% · σ: 25,6% · Mo: 70% 374 2
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 13 78,7% 🏆 Me: 80% · σ: 6,8% · Mo: 82% 182 2 29 76,7% Me: 77% · σ: 7,4% · Mo: 77% 227 1
język angielski poziom podstawowy (M) 298 91,1% Me: 95% · σ: 11,2% · Mo: 97% 427 4 159 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 97% 70 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 259 82,4% Me: 90% · σ: 16,6% · Mo: 97% 358 2 122 86,6% 🏆 Me: 90% · σ: 11,4% · Mo: 95% 184 1
język angielski ustny (M) 298 92,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 301 2 159 95,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 146 1
język polski poziom podstawowy (M) 300 77,6% 🏆 Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 80% 62 4 159 66,5% Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 63% 702 3
język polski poziom rozszerzony (M) 76 43,2% Me: 41,5% · σ: 25,7% · Mo: 0% 976 7 37 72,8% 🏆 Me: 69% · σ: 18,8% · Mo: 66% 85 1
język polski ustny (M) 300 81,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 572 5 159 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 801 1
matematyka poziom podstawowy (M) 300 80,8% Me: 86% · σ: 18,9% · Mo: 100% 249 2 159 85,6% 🏆 Me: 90% · σ: 13,7% · Mo: 98% 120 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 204 51,5% Me: 53% · σ: 23,8% · Mo: 56% 295 3 85 58,9% 🏆 Me: 60% · σ: 20,8% · Mo: 58% 154 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,7%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE wypada lepiej w 4, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH w 10.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH Różnica
język polski 43,2% 72,8% 29,7 pkt proc.
geografia 60,5% 76,7% 16,2 pkt proc.
język polski 77,6% 66,5% 11,0 pkt proc.
matematyka 51,5% 58,9% 7,4 pkt proc.
biologia 55,6% 62,1% 6,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 76 osób w szkole A i 37 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.