Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.K.BRODZIŃSKIEGO W TARNOWIE czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 14038)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.K.BRODZIŃSKIEGO W TARNOWIE

📍 Tarnów | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 15815)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH

📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 54 54% Me: 56% · σ: 19,8% · Mo: 40% 342 3 46 62,1% 🏆 Me: 65% · σ: 16,4% · Mo: 72% 166 1
chemia poziom rozszerzony (M) 46 47,3% Me: 47% · σ: 21,1% · Mo: 47% 322 4 38 51,8% 🏆 Me: 55% · σ: 23,1% · Mo: 63% 241 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 26 52,1% Me: 57,5% · σ: 26,4% · Mo: 40% 245 2 28 56% 🏆 Me: 52,5% · σ: 20,2% · Mo: 38% 187 1
geografia poziom rozszerzony (M) 32 57,1% Me: 60% · σ: 19,8% · Mo: 70% 368 4 23 76,7% 🏆 Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 68% 43 1
historia poziom rozszerzony (M) 32 68,6% 🏆 Me: 68,5% · σ: 19,8% · Mo: 100% 113 2 15 55,9% Me: 55% · σ: 25,6% · Mo: 70% 374 2
język angielski poziom podstawowy (M) 208 92,9% Me: 95% · σ: 7,8% · Mo: 98% 285 1 159 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 97% 70 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 190 83,6% Me: 88% · σ: 14,7% · Mo: 93% 301 1 122 86,6% 🏆 Me: 90% · σ: 11,4% · Mo: 95% 184 1
język angielski ustny (M) 208 93,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 257 1 159 95,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 146 1
język polski poziom podstawowy (M) 210 79,3% 🏆 Me: 80% · σ: 11,5% · Mo: 75% 35 1 159 66,5% Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 63% 702 3
język polski poziom rozszerzony (M) 45 56,2% Me: 58,5% · σ: 23,2% · Mo: 29% 454 2 37 72,8% 🏆 Me: 69% · σ: 18,8% · Mo: 66% 85 1
język polski ustny (M) 209 77,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 869 8 159 78,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 801 1
matematyka poziom podstawowy (M) 209 83,5% Me: 88% · σ: 14,5% · Mo: 96% 159 1 159 85,6% 🏆 Me: 90% · σ: 13,7% · Mo: 98% 120 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 117 53,5% Me: 54% · σ: 22,0% · Mo: 66% 248 2 85 58,9% 🏆 Me: 60% · σ: 20,8% · Mo: 58% 154 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.K.BRODZIŃSKIEGO W TARNOWIE wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH w 11.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.K.BRODZIŃSKIEGO W TARNOWIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH Różnica
geografia 57,1% 76,7% 19,6 pkt proc.
język polski 56,2% 72,8% 16,6 pkt proc.
język polski 79,3% 66,5% 12,7 pkt proc.
historia 68,6% 55,9% 12,7 pkt proc.
biologia 54% 62,1% 8,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 19,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 32 osób w szkole A i 23 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.