Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. ELŻBIETY W SZCZECINKU vs TECHNIKUM ZAWODOWE NR 5 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 6 IM. ST. STASZICA W SZCZECINKU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 13745)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. ELŻBIETY W SZCZECINKU

📍 Szczecinek | Zdawalność: 98,4%

SZKOŁA B (RSPO: 70154)

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 5 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 6 IM. ST. STASZICA W SZCZECINKU

📍 Szczecinek | Zdawalność: 73,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 52 54,6% 🏆 Me: 54% · σ: 18,2% · Mo: 53% 327 2 15 30,9% Me: 28% · σ: 14,4% · Mo: 23% 1205 4
geografia poziom rozszerzony (M) 55 49,5% 🏆 Me: 48% · σ: 18,2% · Mo: 48% 619 1 13 18,8% Me: 20% · σ: 7,9% · Mo: 22% 2742 5
język angielski poziom podstawowy (M) 188 88,8% 🏆 Me: 93% · σ: 13,9% · Mo: 100% 633 2 50 71,3% Me: 82,5% · σ: 24,8% · Mo: 87% 2350 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 153 80,6% 🏆 Me: 85% · σ: 16,4% · Mo: 90% 459 1 26 53,6% Me: 62% · σ: 23,2% · Mo: 62% 3030 7
język angielski ustny (M) 188 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 402 2 50 74,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2264 6
język polski poziom podstawowy (M) 190 69,2% 🏆 Me: 70% · σ: 15,6% · Mo: 73% 483 2 61 60,6% Me: 58% · σ: 15,5% · Mo: 55% 1314 4
język polski poziom rozszerzony (M) 64 59,2% 🏆 Me: 63% · σ: 22,1% · Mo: 69% 355 1 9 27% Me: 26% · σ: 27,4% · Mo: 0% 1650 3
język polski ustny (M) 190 90,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 80 1 61 58,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3146 6
matematyka poziom podstawowy (M) 190 68,1% 🏆 Me: 68% · σ: 18,2% · Mo: 62% 822 2 61 37,4% Me: 38% · σ: 14,1% · Mo: 48% 3423 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. ELŻBIETY W SZCZECINKU ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 73,8%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. ELŻBIETY W SZCZECINKU wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM ZAWODOWE NR 5 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 6 IM. ST. STASZICA W SZCZECINKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. ELŻBIETY W SZCZECINKU TECHNIKUM ZAWODOWE NR 5 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 6 IM. ST. STASZICA W SZCZECINKU Różnica
język polski 59,2% 27% 32,2 pkt proc.
język polski 90,4% 58,2% 32,1 pkt proc.
matematyka 68,1% 37,4% 30,7 pkt proc.
geografia 49,5% 18,8% 30,6 pkt proc.
język angielski 80,6% 53,6% 27,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 24,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 32,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 64 osób w szkole A i 9 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.