Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU i TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BUSKU-ZDROJU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 13543)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU

📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 96,3%

SZKOŁA B (RSPO: 13495)

TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BUSKU-ZDROJU

📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 81,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 57 22,7% 🏆 Me: 20% · σ: 14,8% · Mo: 15% 1669 2 12 14,7% Me: 13% · σ: 6,6% · Mo: 13% 2216 4
język angielski poziom podstawowy (M) 81 75,8% 🏆 Me: 80% · σ: 20,4% · Mo: 90% 1860 2 54 65,5% Me: 72,5% · σ: 25,4% · Mo: 92% 2996 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 65 59,9% 🏆 Me: 57% · σ: 23,1% · Mo: 57% 2376 4 39 52,6% Me: 62% · σ: 26,7% · Mo: 13% 3133 5
język angielski ustny (M) 81 73,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2473 3 54 69,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3005 4
język polski poziom podstawowy (M) 81 55,3% 🏆 Me: 53% · σ: 14,1% · Mo: 47% 2012 2 54 50,5% Me: 52,5% · σ: 14,0% · Mo: 60% 2639 4
język polski poziom rozszerzony (M) 24 43,8% Me: 43% · σ: 32,4% · Mo: 0% 953 5 11 58,6% 🏆 Me: 54% · σ: 19,0% · Mo: 34% 373 3
język polski ustny (M) 81 83,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 387 2 54 77,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 831 3
matematyka poziom podstawowy (M) 81 52,8% 🏆 Me: 54% · σ: 18,7% · Mo: 34% 1872 4 54 46,9% Me: 47% · σ: 19,7% · Mo: 48% 2439 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (96,3% vs 81,5%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BUSKU-ZDROJU w 1.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU TECHNIKUM NR 1 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BUSKU-ZDROJU Różnica
język polski 43,8% 58,6% 14,9 pkt proc.
język angielski 75,8% 65,5% 10,3 pkt proc.
biologia 22,7% 14,7% 8,0 pkt proc.
język angielski 59,9% 52,6% 7,3 pkt proc.
matematyka 52,8% 46,9% 5,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 14,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 14,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 24 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.