Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU czy NIEPUBLICZNE TECHNIKUM ZAWODOWE W BUSKU - ZDROJU ZDZ W KIELCACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 13543)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU

📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 96,3%

SZKOŁA B (RSPO: 11889)

NIEPUBLICZNE TECHNIKUM ZAWODOWE W BUSKU - ZDROJU ZDZ W KIELCACH

📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 90,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 81 75,8% 🏆 Me: 80% · σ: 20,4% · Mo: 90% 1860 2 11 75,6% Me: 85% · σ: 19,2% · Mo: 95% 1875 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 65 59,9% 🏆 Me: 57% · σ: 23,1% · Mo: 57% 2376 4 7 34,6% Me: 23% · σ: 21,8% · Mo: -% 4051 7
język angielski ustny (M) 81 73,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2473 3 11 61,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3791 7
język polski poziom podstawowy (M) 81 55,3% 🏆 Me: 53% · σ: 14,1% · Mo: 47% 2012 2 11 40,8% Me: 42% · σ: 17,0% · Mo: -% 3749 7
język polski ustny (M) 81 83,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 387 2 11 64,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2278 6
matematyka poziom podstawowy (M) 81 52,8% Me: 54% · σ: 18,7% · Mo: 34% 1872 4 11 60,4% 🏆 Me: 68% · σ: 24,5% · Mo: 80% 1260 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (96,3% vs 90,9%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU wypada lepiej w 5, a NIEPUBLICZNE TECHNIKUM ZAWODOWE W BUSKU - ZDROJU ZDZ W KIELCACH w 1.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU NIEPUBLICZNE TECHNIKUM ZAWODOWE W BUSKU - ZDROJU ZDZ W KIELCACH Różnica
język angielski 59,9% 34,6% 25,3 pkt proc.
język polski 83,7% 64,9% 18,8 pkt proc.
język polski 55,3% 40,8% 14,5 pkt proc.
język angielski 73,2% 61,4% 11,8 pkt proc.
matematyka 52,8% 60,4% 7,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 65 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.