Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KSIĘŻNEJ ANNY Z SAPIEHÓW JABŁONOWSKIEJ W BIAŁYMSTOKU ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 W BIAŁYMSTOKU czy VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA W BIAŁYMSTOKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 11980)

VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA W BIAŁYMSTOKU

📍 Białystok | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 69 70,8% 🏆 Me: 75% · σ: 16,5% · Mo: 82% 49 2 63 62,1% Me: 62% · σ: 15,4% · Mo: 68% 162 3
chemia poziom rozszerzony (M) 62 71,1% 🏆 Me: 74% · σ: 20,9% · Mo: 87% 31 2 64 55,9% Me: 57,5% · σ: 21,9% · Mo: 73% 174 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 53 74,7% 🏆 Me: 83% · σ: 25,7% · Mo: 100% 23 1 31 52,9% Me: 55% · σ: 19,2% · Mo: 82% 235 5
geografia poziom rozszerzony (M) 28 77,1% 🏆 Me: 82% · σ: 15,1% · Mo: 82% 40 1 40 56,7% Me: 64% · σ: 19,8% · Mo: 65% 381 5
historia poziom rozszerzony (M) 20 86,0% 🏆 Me: 100% · σ: 20,1% · Mo: 100% 6 2 9 82,1% Me: 80% · σ: 13,0% · Mo: 78% 16 3
język angielski poziom podstawowy (M) 176 94,2% 🏆 Me: 97% · σ: 8,2% · Mo: 98% 200 3 283 92,9% Me: 97% · σ: 8,8% · Mo: 98% 287 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 108 89,7% 🏆 Me: 95% · σ: 12,5% · Mo: 97% 90 3 236 86,0% Me: 90% · σ: 13,8% · Mo: 98% 203 4
język angielski ustny (M) 176 97,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 65 3 283 96,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 109 4
język polski poziom podstawowy (M) 184 76,6% 🏆 Me: 77% · σ: 12,0% · Mo: 77% 88 1 287 61,5% Me: 62% · σ: 11,7% · Mo: 55% 1228 11
język polski poziom rozszerzony (M) 24 59% 🏆 Me: 54% · σ: 25,0% · Mo: 100% 362 2 37 55,6% Me: 54% · σ: 28,4% · Mo: 34% 469 4
język polski ustny (M) 184 87,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 191 3 287 77,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 908 10
matematyka poziom podstawowy (M) 184 90,0% 🏆 Me: 94% · σ: 12,0% · Mo: 100% 50 3 287 85,2% Me: 88% · σ: 12,9% · Mo: 92% 127 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 102 69,5% 🏆 Me: 72% · σ: 20,8% · Mo: 82% 47 2 185 55,0% Me: 56% · σ: 20,2% · Mo: 46% 221 6
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 13 85,2% 🏆 Me: 90% · σ: 13,9% · Mo: 100% 7 1 13 77,4% Me: 82% · σ: 15,1% · Mo: 92% 37 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KSIĘŻNEJ ANNY Z SAPIEHÓW JABŁONOWSKIEJ W BIAŁYMSTOKU ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 W BIAŁYMSTOKU wypada lepiej w 14, a VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA W BIAŁYMSTOKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KSIĘŻNEJ ANNY Z SAPIEHÓW JABŁONOWSKIEJ W BIAŁYMSTOKU ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 W BIAŁYMSTOKU VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA W BIAŁYMSTOKU Różnica
fizyka 74,7% 52,9% 21,7 pkt proc.
geografia 77,1% 56,7% 20,4 pkt proc.
chemia 71,1% 55,9% 15,2 pkt proc.
język polski 76,6% 61,5% 15,1 pkt proc.
matematyka 69,5% 55,0% 14,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 53 osób w szkole A i 31 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.