Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 2 IM. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO W BUSKU-ZDROJU vs III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 13369)

TECHNIKUM NR 2 IM. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO W BUSKU-ZDROJU

📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 91,3%

SZKOŁA B (RSPO: 13543)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU

📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 96,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 70 74,1% Me: 83% · σ: 24,0% · Mo: 83% 2029 4 81 75,8% 🏆 Me: 80% · σ: 20,4% · Mo: 90% 1860 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 46 69,4% 🏆 Me: 78% · σ: 23,2% · Mo: 78% 1407 2 65 59,9% Me: 57% · σ: 23,1% · Mo: 57% 2376 4
język angielski ustny (M) 69 75,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2151 2 81 73,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2473 3
język polski poziom podstawowy (M) 70 52,4% Me: 52% · σ: 13,9% · Mo: 52% 2400 3 81 55,3% 🏆 Me: 53% · σ: 14,1% · Mo: 47% 2012 2
język polski poziom rozszerzony (M) 5 57,2% 🏆 Me: 69% · σ: 30,9% · Mo: 83% 429 4 24 43,8% Me: 43% · σ: 32,4% · Mo: 0% 953 5
język polski ustny (M) 70 76,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 955 4 81 83,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 387 2
matematyka poziom podstawowy (M) 70 56,4% 🏆 Me: 55% · σ: 21,3% · Mo: 52% 1564 3 81 52,8% Me: 54% · σ: 18,7% · Mo: 34% 1872 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 13 24,2% 🏆 Me: 22% · σ: 19,3% · Mo: 6% 1195 2 12 13,5% Me: 6% · σ: 16,0% · Mo: 2% 1776 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (96,3% vs 91,3%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 IM. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO W BUSKU-ZDROJU wypada lepiej w 5, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU w 3.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 IM. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO W BUSKU-ZDROJU III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BUSKU-ZDROJU Różnica
język polski 57,2% 43,8% 13,5 pkt proc.
matematyka 24,2% 13,5% 10,7 pkt proc.
język angielski 69,4% 59,9% 9,5 pkt proc.
język polski 76,6% 83,7% 7,1 pkt proc.
matematyka 56,4% 52,8% 3,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 5,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 13,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 24 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.