Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach ATUT - LICEUM OGÓLNOKSZAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 133254)

ATUT - LICEUM OGÓLNOKSZAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

📍 Żyrardów | Zdawalność: 55,6%

SZKOŁA B (RSPO: 27972)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

📍 Żyrardów | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 9 56,3% Me: 63% · σ: 22,7% · Mo: 75% 3816 6 151 92,2% 🏆 Me: 95% · σ: 8,8% · Mo: 98% 331 1
język angielski ustny (M) 9 57,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4038 7 151 91,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 378 1
język polski poziom podstawowy (M) 10 45% Me: 51,5% · σ: 28,1% · Mo: 5% 3357 6 152 69,5% 🏆 Me: 70% · σ: 12,5% · Mo: 63% 467 1
język polski poziom rozszerzony (M) 5 28,2% Me: 6% · σ: 32,2% · Mo: 0% 1612 2 64 55,0% 🏆 Me: 58,5% · σ: 23,1% · Mo: 69% 493 1
język polski ustny (M) 9 78,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 739 1 152 76,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 973 2
matematyka poziom podstawowy (M) 9 23,8% Me: 22% · σ: 11,0% · Mo: 14% 4227 7 152 77,9% 🏆 Me: 80% · σ: 17,4% · Mo: 94% 349 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 55,6%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, ATUT - LICEUM OGÓLNOKSZAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH wypada lepiej w 1, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO w 5.

Największe różnice

Przedmiot ATUT - LICEUM OGÓLNOKSZAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO Różnica
matematyka 23,8% 77,9% 54,1 pkt proc.
język angielski 56,3% 92,2% 35,9 pkt proc.
język angielski 57,4% 91,7% 34,3 pkt proc.
język polski 28,2% 55,0% 26,8 pkt proc.
język polski 45% 69,5% 24,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 44,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 54,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 152 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.