Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 5 W ŚWIDNICY czy TECHNIKUM NR 4 POLITECHNICZNE W ŚWIDNICY? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 13104)

TECHNIKUM NR 5 W ŚWIDNICY

📍 Świdnica | Zdawalność: 89,5%

SZKOŁA B (RSPO: 14605)

TECHNIKUM NR 4 POLITECHNICZNE W ŚWIDNICY

📍 Świdnica | Zdawalność: 78,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 29 35,9% 🏆 Me: 33% · σ: 15,6% · Mo: 15% 1280 4 14 21,4% Me: 20% · σ: 11,1% · Mo: 7% 2573 6
język angielski poziom podstawowy (M) 76 81,6% 🏆 Me: 90% · σ: 18,0% · Mo: 93% 1273 4 73 76,1% Me: 87% · σ: 22,2% · Mo: 87% 1828 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 71 65,5% Me: 77% · σ: 25,2% · Mo: 78% 1800 5 52 67,3% 🏆 Me: 71% · σ: 22,5% · Mo: 60% 1609 4
język angielski ustny (M) 75 82,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1290 3 73 70,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2854 9
język polski poziom podstawowy (M) 76 58,7% 🏆 Me: 60% · σ: 16,9% · Mo: 70% 1558 4 74 43,8% Me: 42,5% · σ: 14,6% · Mo: 42% 3490 11
język polski poziom rozszerzony (M) 15 51,8% 🏆 Me: 60% · σ: 22,8% · Mo: 63% 616 2 6 28,2% Me: 20% · σ: 30,7% · Mo: 0% 1614 5
język polski ustny (M) 76 69,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1764 5 74 49,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4003 11
matematyka poziom podstawowy (M) 76 52,5% 🏆 Me: 48% · σ: 20,4% · Mo: 38% 1903 4 74 45,3% Me: 46% · σ: 21,7% · Mo: 20% 2628 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 17 8,8% 🏆 Me: 6% · σ: 7,0% · Mo: 2% 2041 5 26 6,5% Me: 4% · σ: 8,7% · Mo: 0% 2178 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 5 W ŚWIDNICY ma wyższą zdawalność ogólną (89,5% vs 78,1%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 5 W ŚWIDNICY wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 4 POLITECHNICZNE W ŚWIDNICY w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 5 W ŚWIDNICY TECHNIKUM NR 4 POLITECHNICZNE W ŚWIDNICY Różnica
język polski 51,8% 28,2% 23,6 pkt proc.
język polski 69,3% 49,1% 20,3 pkt proc.
język polski 58,7% 43,8% 14,8 pkt proc.
geografia 35,9% 21,4% 14,6 pkt proc.
język angielski 82,7% 70,2% 12,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 11,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 15 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.