Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI czy TECHNIKUM NR 1 WE WRZEŚNI? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 12623)

TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI

📍 Września | Zdawalność: 82,0%

SZKOŁA B (RSPO: 12656)

TECHNIKUM NR 1 WE WRZEŚNI

📍 Września | Zdawalność: 97,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 21 26,6% Me: 23% · σ: 14,6% · Mo: 12% 2083 3 38 34,3% 🏆 Me: 30% · σ: 18,4% · Mo: 20% 1397 2
język angielski poziom podstawowy (M) 132 61,9% Me: 63% · σ: 26,2% · Mo: 93% 3359 4 172 78,7% 🏆 Me: 85% · σ: 19,7% · Mo: 93% 1560 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 69 54,9% Me: 52,5% · σ: 25,9% · Mo: 75% 2899 4 124 63,1% 🏆 Me: 64% · σ: 22,5% · Mo: 52% 2029 3
język angielski ustny (M) 131 71,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2725 4 172 80,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1537 3
język polski poziom podstawowy (M) 134 55,2% Me: 55% · σ: 16,6% · Mo: 48% 2030 3 173 58,9% 🏆 Me: 57% · σ: 15,6% · Mo: 52% 1524 2
język polski poziom rozszerzony (M) 9 72% 🏆 Me: 74% · σ: 12,6% · Mo: 60% 93 1 6 67,3% Me: 68,5% · σ: 17,3% · Mo: 46% 174 2
język polski ustny (M) 133 66,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2059 3 172 77,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 902 2
matematyka poziom podstawowy (M) 134 46,8% Me: 46% · σ: 20,2% · Mo: 54% 2458 4 173 64,2% 🏆 Me: 64% · σ: 22,0% · Mo: 54% 1057 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 5 3,6% Me: 4% · σ: 2,3% · Mo: 6% 2323 4 83 24% 🏆 Me: 16% · σ: 23,4% · Mo: 2% 1199 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 WE WRZEŚNI ma wyższą zdawalność ogólną (97,1% vs 82,0%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI wypada lepiej w 1, a TECHNIKUM NR 1 WE WRZEŚNI w 8.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI TECHNIKUM NR 1 WE WRZEŚNI Różnica
matematyka 3,6% 24% 20,4 pkt proc.
matematyka 46,8% 64,2% 17,4 pkt proc.
język angielski 61,9% 78,7% 16,7 pkt proc.
język polski 66,8% 77,1% 10,3 pkt proc.
język angielski 71,2% 80,4% 9,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 15,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 20,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 83 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.