Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Września | Zdawalność: 98,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 82 | 24,7% Me: 21% · σ: 13,6% · Mo: 15% | 1546 | 2 | 102 | 48,6% Me: 48% · σ: 19,7% · Mo: 27% | 516 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 27 | 13,6% Me: 7% · σ: 14,7% · Mo: 3% | 1138 | 2 | 74 | 37,1% Me: 28% · σ: 24,8% · Mo: 32% | 598 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 21 | 26,6% Me: 23% · σ: 14,6% · Mo: 12% | 2083 | 3 | 53 | 55,1% Me: 57% · σ: 20,7% · Mo: 32% | 440 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 132 | 61,9% Me: 63% · σ: 26,2% · Mo: 93% | 3359 | 4 | 224 | 89,0% Me: 93% · σ: 11,6% · Mo: 98% | 610 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 69 | 54,9% Me: 52,5% · σ: 25,9% · Mo: 75% | 2899 | 4 | 166 | 75,2% Me: 80% · σ: 18,1% · Mo: 87% | 862 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 131 | 71,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2725 | 4 | 224 | 91,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 407 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 134 | 55,2% Me: 55% · σ: 16,6% · Mo: 48% | 2030 | 3 | 225 | 65,4% Me: 65% · σ: 13,3% · Mo: 73% | 803 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 9 | 72% Me: 74% · σ: 12,6% · Mo: 60% | 93 | 1 | 101 | 57,1% Me: 54% · σ: 25,3% · Mo: 51% | 434 | 3 |
| język polski ustny (M) | 133 | 66,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2059 | 3 | 225 | 81,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 491 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 134 | 46,8% Me: 46% · σ: 20,2% · Mo: 54% | 2458 | 4 | 225 | 66,9% Me: 66% · σ: 20,1% · Mo: 62% | 891 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 5 | 3,6% Me: 4% · σ: 2,3% · Mo: 6% | 2323 | 4 | 49 | 37,7% Me: 38% · σ: 24,6% · Mo: 12% | 700 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 82,0%).
Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI wypada lepiej w 1, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA w 10.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 3,6% | 37,7% | 34,1 pkt proc. |
| geografia | 26,6% | 55,1% | 28,5 pkt proc. |
| język angielski | 61,9% | 89,0% | 27,1 pkt proc. |
| biologia | 24,7% | 48,6% | 24,0 pkt proc. |
| chemia | 13,6% | 37,1% | 23,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 16,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 34,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 49 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.