Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 5 W EŁKU vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 124709)

TECHNIKUM NR 5 W EŁKU

📍 Ełk | Zdawalność: 84,9%

SZKOŁA B (RSPO: 24283)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO

📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 99,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 24% Me: 20% · σ: 12,8% · Mo: 13% 1596 3 48 43,4% 🏆 Me: 36% · σ: 21,5% · Mo: 33% 710 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 9 5% Me: 5% · σ: 3,3% · Mo: 0% 892 3 74 41,8% 🏆 Me: 32,5% · σ: 24,7% · Mo: 30% 411 1
geografia poziom rozszerzony (M) 48 29,1% Me: 27,5% · σ: 12,1% · Mo: 17% 1822 4 80 41,4% 🏆 Me: 38,5% · σ: 21,3% · Mo: 22% 968 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 5 74,2% 🏆 Me: 73% · σ: 5,9% · Mo: 73% 281 1 6 70,2% Me: 63,5% · σ: 13,8% · Mo: 58% 335 1
język angielski poziom podstawowy (M) 139 71,8% Me: 85% · σ: 26,1% · Mo: 92% 2298 3 258 89,3% 🏆 Me: 93% · σ: 12,9% · Mo: 93% 582 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 104 61,5% Me: 67% · σ: 25,7% · Mo: 88% 2204 3 241 77,5% 🏆 Me: 82% · σ: 18,4% · Mo: 95% 692 2
język angielski ustny (M) 139 72,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2510 4 258 95,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 160 1
język polski poziom podstawowy (M) 139 44,4% Me: 43% · σ: 17,3% · Mo: 38% 3428 7 260 68,2% 🏆 Me: 68% · σ: 14,9% · Mo: 62% 569 2
język polski poziom rozszerzony (M) 19 30,4% Me: 31% · σ: 24,3% · Mo: 0% 1521 3 121 53,4% 🏆 Me: 51% · σ: 28,6% · Mo: 43% 552 2
język polski ustny (M) 139 66,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2092 6 260 80,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 584 3
matematyka poziom podstawowy (M) 139 51,3% Me: 52% · σ: 20,0% · Mo: 38% 2029 4 260 75,3% 🏆 Me: 79% · σ: 19,3% · Mo: 100% 444 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 39 9,0% Me: 4% · σ: 10,0% · Mo: 2% 2034 3 185 33,1% 🏆 Me: 26% · σ: 26,9% · Mo: 2% 859 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,2% vs 84,9%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 5 W EŁKU wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO w 11.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 5 W EŁKU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO Różnica
fizyka 5% 41,8% 36,8 pkt proc.
matematyka 9,0% 33,1% 24,1 pkt proc.
matematyka 51,3% 75,3% 24,0 pkt proc.
język polski 44,4% 68,2% 23,8 pkt proc.
język polski 30,4% 53,4% 23,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 14,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 36,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 74 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.