Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE vs SOPOCKIE AUTONOMICZNE LICEUM. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA B (RSPO: 12126)

SOPOCKIE AUTONOMICZNE LICEUM

📍 Sopot | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 128 89,1% Me: 92% · σ: 11,6% · Mo: 98% 603 4 20 93,6% 🏆 Me: 97% · σ: 8,3% · Mo: 97% 229 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 115 76,7% Me: 82% · σ: 16,9% · Mo: 88% 737 4 17 79,4% 🏆 Me: 82% · σ: 15,7% · Mo: 80% 552 3
język angielski ustny (M) 128 87,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 773 4 20 93,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 280 1
język polski poziom podstawowy (M) 131 63,3% Me: 63% · σ: 11,9% · Mo: 55% 1035 3 20 64,6% 🏆 Me: 65% · σ: 13,2% · Mo: 42% 893 2
język polski ustny (M) 131 74,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1164 3 20 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1753 5
matematyka poziom podstawowy (M) 131 75,5% 🏆 Me: 78% · σ: 16,0% · Mo: 76% 439 2 20 73,7% Me: 77% · σ: 16,9% · Mo: 78% 511 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 46 32,6% Me: 28% · σ: 20,1% · Mo: 20% 884 3 7 42,6% 🏆 Me: 50% · σ: 15,1% · Mo: 50% 550 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SOPOCKIE AUTONOMICZNE LICEUM ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,2%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE wypada lepiej w 2, a SOPOCKIE AUTONOMICZNE LICEUM w 5.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE SOPOCKIE AUTONOMICZNE LICEUM Różnica
matematyka 32,6% 42,6% 10,0 pkt proc.
język angielski 87,5% 93,2% 5,7 pkt proc.
język polski 74,5% 69,5% 5,1 pkt proc.
język angielski 89,1% 93,6% 4,5 pkt proc.
język angielski 76,7% 79,4% 2,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 10,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 46 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.