Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HETMANA JANA ZAMOYSKIEGO W LUBLINIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 12173)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO

📍 Lublin | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 52410)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HETMANA JANA ZAMOYSKIEGO W LUBLINIE

📍 Lublin | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 18 66,2% 🏆 Me: 67,5% · σ: 15,3% · Mo: 45% 101 4 75 64,3% Me: 65% · σ: 15,7% · Mo: 65% 130 6
chemia poziom rozszerzony (M) 17 52,9% Me: 47% · σ: 19,9% · Mo: 40% 220 8 69 59,6% 🏆 Me: 63% · σ: 22,0% · Mo: 70% 121 5
fizyka poziom rozszerzony (M) 7 74% 🏆 Me: 78% · σ: 16,1% · Mo: -% 28 2 34 60,9% Me: 69% · σ: 22,0% · Mo: 73% 125 4
geografia poziom rozszerzony (M) 10 80,7% 🏆 Me: 85% · σ: 19,3% · Mo: 100% 20 2 34 78% Me: 80% · σ: 13,2% · Mo: 77% 33 3
język angielski poziom podstawowy (M) 51 92,9% Me: 97% · σ: 11,3% · Mo: 98% 283 8 189 93,6% 🏆 Me: 97% · σ: 8,3% · Mo: 97% 226 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 50 89,2% Me: 97% · σ: 16,1% · Mo: 98% 99 5 153 90,0% 🏆 Me: 95% · σ: 12,0% · Mo: 97% 80 4
język angielski ustny (M) 51 93,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 251 6 189 91,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 417 10
język polski poziom podstawowy (M) 55 70,4% 🏆 Me: 70% · σ: 12,6% · Mo: 63% 398 3 191 65,8% Me: 67% · σ: 12,4% · Mo: 67% 777 9
język polski poziom rozszerzony (M) 10 67,4% Me: 69% · σ: 6,8% · Mo: 66% 173 14 39 74,4% 🏆 Me: 77% · σ: 21,7% · Mo: 77% 67 9
język polski ustny (M) 55 75,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1073 21 191 92,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 56 4
matematyka poziom podstawowy (M) 55 78,5% Me: 86% · σ: 18,7% · Mo: 96% 324 10 191 86,3% 🏆 Me: 90% · σ: 13,7% · Mo: 98% 105 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 17 66,9% 🏆 Me: 74% · σ: 25,3% · Mo: 80% 64 3 89 64,2% Me: 66% · σ: 20,2% · Mo: 60% 84 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO wypada lepiej w 6, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HETMANA JANA ZAMOYSKIEGO W LUBLINIE w 6.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HETMANA JANA ZAMOYSKIEGO W LUBLINIE Różnica
język polski 75,5% 92,2% 16,7 pkt proc.
fizyka 74% 60,9% 13,1 pkt proc.
matematyka 78,5% 86,3% 7,9 pkt proc.
język polski 67,4% 74,4% 7,0 pkt proc.
chemia 52,9% 59,6% 6,7 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: historia poziom rozszerzony (M), wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) .

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 16,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 55 osób w szkole A i 191 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.