Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR XIV IM. POLONII BELGIJSKIEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Wrocław | Zdawalność: 100%
📍 Wrocław | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 9 | 77% Me: 78% · σ: 13,0% · Mo: 87% | 13 | 2 | 94 | 64,8% Me: 66% · σ: 18,9% · Mo: 82% | 124 | 5 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 20 | 66,8% Me: 63,5% · σ: 22,1% · Mo: 47% | 58 | 2 | 73 | 55,4% Me: 58,5% · σ: 21,7% · Mo: 62% | 180 | 4 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 97 | 75,4% Me: 78% · σ: 18,5% · Mo: 82% | 20 | 1 | 88 | 54,0% Me: 57% · σ: 21,9% · Mo: 35% | 217 | 4 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 6 | 79% Me: 80% · σ: 9,3% · Mo: -% | 30 | 2 | 41 | 58,0% Me: 63% · σ: 18,7% · Mo: 32% | 352 | 13 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 5 | 84,8% Me: 93% · σ: 20,3% · Mo: -% | 8 | 1 | 23 | 62,4% Me: 55% · σ: 26,2% · Mo: 22% | 212 | 5 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 41 | 67,4% Me: 64% · σ: 17,6% · Mo: 86% | 26 | 3 | 47 | 72,7% Me: 72% · σ: 22,0% · Mo: 100% | 12 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 116 | 97,5% Me: 98% · σ: 3,2% · Mo: 100% | 11 | 1 | 258 | 94,1% Me: 97% · σ: 6,5% · Mo: 97% | 213 | 9 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 116 | 92,2% Me: 97% · σ: 10,1% · Mo: 97% | 35 | 2 | 187 | 87,8% Me: 92% · σ: 12,4% · Mo: 95% | 144 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 115 | 91,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 416 | 3 | 258 | 86,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 869 | 18 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 118 | 77,2% Me: 78% · σ: 11,2% · Mo: 87% | 72 | 2 | 261 | 71,7% Me: 72% · σ: 13,3% · Mo: 78% | 296 | 9 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 11 | 70% Me: 80% · σ: 26,9% · Mo: 91% | 126 | 2 | 53 | 53,4% Me: 49% · σ: 26,0% · Mo: 31% | 551 | 10 |
| język polski ustny (M) | 118 | 83,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 396 | 2 | 261 | 70,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1588 | 27 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 118 | 97,8% Me: 98% · σ: 3,2% · Mo: 100% | 1 | 1 | 261 | 87,8% Me: 92% · σ: 12,7% · Mo: 100% | 79 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 118 | 81,1% Me: 82% · σ: 13,9% · Mo: 82% | 1 | 1 | 175 | 60,2% Me: 62% · σ: 23,2% · Mo: 66% | 132 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ wypada lepiej w 13, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR XIV IM. POLONII BELGIJSKIEJ w 1.
| Przedmiot | AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR XIV IM. POLONII BELGIJSKIEJ | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 84,8% | 62,4% | 22,4 pkt proc. |
| fizyka | 75,4% | 54,0% | 21,4 pkt proc. |
| geografia | 79% | 58,0% | 21,0 pkt proc. |
| matematyka | 81,1% | 60,2% | 20,8 pkt proc. |
| język polski | 70% | 53,4% | 16,6 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 23 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.