Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 121386)

XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 79204)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 35 67,4% Me: 68% · σ: 12,7% · Mo: 60% 82 5 77 70,5% 🏆 Me: 73% · σ: 14,2% · Mo: 73% 53 4
chemia poziom rozszerzony (M) 46 59,7% Me: 64% · σ: 19,8% · Mo: 77% 120 8 96 66,3% 🏆 Me: 71% · σ: 18,6% · Mo: 73% 61 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 63,8% Me: 63,5% · σ: 21,8% · Mo: 47% 90 5 24 76,8% 🏆 Me: 86% · σ: 19,1% · Mo: 58% 14 3
geografia poziom rozszerzony (M) 42 66,6% Me: 72,5% · σ: 17,4% · Mo: 73% 165 10 31 77,6% 🏆 Me: 82% · σ: 12,9% · Mo: 83% 36 2
historia poziom rozszerzony (M) 11 60,1% Me: 65% · σ: 23,6% · Mo: -% 268 11 31 71,2% 🏆 Me: 75% · σ: 18,6% · Mo: 67% 84 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 129 78,9% Me: 82% · σ: 11,8% · Mo: 82% 176 9 7 82,7% 🏆 Me: 87% · σ: 6,9% · Mo: 87% 95 6
język angielski poziom podstawowy (M) 128 97,1% 🏆 Me: 98% · σ: 2,9% · Mo: 98% 25 3 202 95,7% Me: 97% · σ: 4,2% · Mo: 98% 92 8
język angielski ustny (M) 128 98,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 30 3 202 96,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 101 8
język polski poziom podstawowy (M) 129 76,4% Me: 77% · σ: 10,6% · Mo: 82% 93 7 204 80,4% 🏆 Me: 80% · σ: 9,7% · Mo: 68% 23 4
język polski poziom rozszerzony (M) 27 73,1% Me: 80% · σ: 21,4% · Mo: 83% 80 6 41 84,0% 🏆 Me: 83% · σ: 11,5% · Mo: 83% 13 2
język polski ustny (M) 129 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 669 9 204 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 106 3
matematyka poziom podstawowy (M) 129 86,8% 🏆 Me: 90% · σ: 12,4% · Mo: 88% 99 4 204 85,1% Me: 90% · σ: 13,9% · Mo: 98% 130 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 67 69,5% 🏆 Me: 70% · σ: 16,0% · Mo: 58% 48 5 95 62,0% Me: 66% · σ: 21,5% · Mo: 66% 108 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 10 78,6% 🏆 Me: 81% · σ: 14,5% · Mo: 100% 32 1 9 73,8% Me: 72% · σ: 16,7% · Mo: -% 63 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A wypada lepiej w 5, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO w 9.

Największe różnice

Przedmiot XVI LICEUM OGÓLNOKSZTA ŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. CHARLES DE GAULLE'A I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO Różnica
fizyka 63,8% 76,8% 13 pkt proc.
historia 60,1% 71,2% 11,1 pkt proc.
geografia 66,6% 77,6% 11,0 pkt proc.
język polski 73,1% 84,0% 10,8 pkt proc.
język polski 79,9% 89,4% 9,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 13,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 24 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.