Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA i TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 12034)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

📍 Września | Zdawalność: 98,7%

SZKOŁA B (RSPO: 12623)

TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI

📍 Września | Zdawalność: 82,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 102 48,6% 🏆 Me: 48% · σ: 19,7% · Mo: 27% 516 1 82 24,7% Me: 21% · σ: 13,6% · Mo: 15% 1546 2
chemia poziom rozszerzony (M) 74 37,1% 🏆 Me: 28% · σ: 24,8% · Mo: 32% 598 1 27 13,6% Me: 7% · σ: 14,7% · Mo: 3% 1138 2
geografia poziom rozszerzony (M) 53 55,1% 🏆 Me: 57% · σ: 20,7% · Mo: 32% 440 1 21 26,6% Me: 23% · σ: 14,6% · Mo: 12% 2083 3
język angielski poziom podstawowy (M) 224 89,0% 🏆 Me: 93% · σ: 11,6% · Mo: 98% 610 1 132 61,9% Me: 63% · σ: 26,2% · Mo: 93% 3359 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 166 75,2% 🏆 Me: 80% · σ: 18,1% · Mo: 87% 862 1 69 54,9% Me: 52,5% · σ: 25,9% · Mo: 75% 2899 4
język angielski ustny (M) 224 91,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 407 1 131 71,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2725 4
język polski poziom podstawowy (M) 225 65,4% 🏆 Me: 65% · σ: 13,3% · Mo: 73% 803 1 134 55,2% Me: 55% · σ: 16,6% · Mo: 48% 2030 3
język polski poziom rozszerzony (M) 101 57,1% Me: 54% · σ: 25,3% · Mo: 51% 434 3 9 72% 🏆 Me: 74% · σ: 12,6% · Mo: 60% 93 1
język polski ustny (M) 225 81,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 491 1 133 66,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2059 3
matematyka poziom podstawowy (M) 225 66,9% 🏆 Me: 66% · σ: 20,1% · Mo: 62% 891 1 134 46,8% Me: 46% · σ: 20,2% · Mo: 54% 2458 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 49 37,7% 🏆 Me: 38% · σ: 24,6% · Mo: 12% 700 1 5 3,6% Me: 4% · σ: 2,3% · Mo: 6% 2323 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 82,0%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI w 1.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA TECHNIKUM NR 2 WE WRZESNI Różnica
matematyka 37,7% 3,6% 34,1 pkt proc.
geografia 55,1% 26,6% 28,5 pkt proc.
język angielski 89,0% 61,9% 27,1 pkt proc.
biologia 48,6% 24,7% 24,0 pkt proc.
chemia 37,1% 13,6% 23,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 16,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 34,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 49 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.