Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH IM. JANA SZCZEPANIKA W TARNOWIE czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W TARNOWIE PODGÓRNYM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 21322)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W TARNOWIE PODGÓRNYM

📍 Tarnowo Podgórne | Zdawalność: 98,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 27 25,3% Me: 18% · σ: 16,3% · Mo: 10% 1513 13 21 48,2% 🏆 Me: 45% · σ: 15,4% · Mo: 38% 528 1
chemia poziom rozszerzony (M) 8 27,4% Me: 22,5% · σ: 14,6% · Mo: -% 829 6 15 32,5% 🏆 Me: 28% · σ: 19,5% · Mo: 12% 713 1
geografia poziom rozszerzony (M) 15 34,1% Me: 32% · σ: 13,7% · Mo: 18% 1411 12 11 39,3% 🏆 Me: 32% · σ: 19,2% · Mo: 23% 1084 1
historia poziom rozszerzony (M) 5 66% 🏆 Me: 73% · σ: 12,6% · Mo: 77% 146 3 8 51,4% Me: 56% · σ: 23,4% · Mo: 57% 494 1
język angielski poziom podstawowy (M) 94 74,9% Me: 83% · σ: 21,9% · Mo: 97% 1946 17 76 91,0% 🏆 Me: 95% · σ: 11,7% · Mo: 95% 438 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 67 64,7% Me: 67% · σ: 20,5% · Mo: 53% 1882 16 64 80,6% 🏆 Me: 83% · σ: 15,4% · Mo: 78% 465 1
język angielski ustny (M) 94 74,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2319 17 76 85,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 956 1
język polski poziom podstawowy (M) 95 69,0% Me: 70% · σ: 13,1% · Mo: 70% 500 9 76 71,0% 🏆 Me: 72% · σ: 12,8% · Mo: 52% 340 1
język polski poziom rozszerzony (M) 53 36,3% Me: 31% · σ: 25,0% · Mo: 0% 1275 9 30 69,9% 🏆 Me: 72,5% · σ: 21,2% · Mo: 97% 129 1
język polski ustny (M) 95 86,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 234 2 76 83,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 403 1
matematyka poziom podstawowy (M) 95 53,6% Me: 54% · σ: 18,6% · Mo: 54% 1806 11 76 69,2% 🏆 Me: 68% · σ: 18,2% · Mo: 54% 765 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 5 7,2% Me: 2% · σ: 9,8% · Mo: 0% 2134 15 21 43,6% 🏆 Me: 50% · σ: 19,7% · Mo: 54% 511 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W TARNOWIE PODGÓRNYM ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 93,7%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH IM. JANA SZCZEPANIKA W TARNOWIE wypada lepiej w 2, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W TARNOWIE PODGÓRNYM w 10.

Największe różnice

Przedmiot XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH IM. JANA SZCZEPANIKA W TARNOWIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W TARNOWIE PODGÓRNYM Różnica
matematyka 7,2% 43,6% 36,4 pkt proc.
język polski 36,3% 69,9% 33,6 pkt proc.
biologia 25,3% 48,2% 22,9 pkt proc.
język angielski 74,9% 91,0% 16,0 pkt proc.
język angielski 64,7% 80,6% 15,8 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: informatyka poziom rozszerzony (M), wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 5,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 36,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 21 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.